Ana Sayfa
12 Ağustos 2017 ( 417 izlenme )
Reklamlar

ABD

ABD'nin alçak planına Türkiye'den önlem

Suriye sınırında TSK’nın hareketliliği artarken İdlib ile Afrin insansız hava araçlarının (İHA) takibinde.

Ankara özellikle ABD'nin, İdlib'in El Kaide uzantılı grupların eline geçmesini önleme bahanesiyle PYD/YPG güçlerinin Afrin'den bu bölgeye doğru sarkmasına destek vermesinden de endişe ediyor. Ankara'nın yakından takip ettiği konu Başbakan Başkanlığındaki güvenlik zirvesinde de masadaki en önemli konulardan biriydi.

ABD'nin PKK kontrolündeki Afrin'e operasyona hazırlanan Türkiye'nin önünü kesmek için İdlib'e müdahale sinyali vermesi Türkiye'yi harekete geçirdi.

Dün hükümet, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki geçişlere sınırlama getirildiğini açıkladı.

İHA'LAR HAVALANDI

CİLVEGÖZÜ Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki Bab el-Hava Kapısı'nın El Kaide uzantısı El Nusra'nın eline geçmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınır hattındaki kara ve hava hareketliliği arttı. Özellikle Türkiye'ye ait insansız hava araçları (İHA), sınır hattı ve İdlib üzerinde iki günden bu yana yoğun uçuş yaparak bölgedeki gelişmeleri havadan takip ediyor. İHA'ların İdlib'in kuzeyinde Cilvegözü'ne yakın Binnish ve Misrin bölgelerine yoğunlaştığı bildirildi.

GÖÇE KARŞI ÖNLEM

İHA'lar, İdlib'in yanı sıra PYD/YPG güçlerinin hâkimiyetindeki Afrin bölgesini de yakından izliyor. ABD'nin İdlib'e yönelik bir hava harekâtı durumunda Türkiye tarafına muhtemel göçe karşı da gerekli önlemlerin alındığı bildirildi.
TSK'nın bölgeyle ilgili her türlü gelişmeye karşı senaryolarının bulunduğuna dikkat çekilirken, meydana gelecek gelişmelere göre senaryoların da değişkenlik gösterdiği belirtildi. Daha önceki senaryolarda öncelikli hedef Afrin bölgesi iken son günlerde İdlib'deki sıcak gelişmelere karşı gerekli önlemler alınmaya başlandı.


Son dakika


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Teröristler obüsleri görünce soyunarak kaçtılar WhatsApp çöktü! BTK'dan açıklama geldi! PKK’lıların Büyük Yalanı Böyle Ortaya Çıktı Rezil Oldular! İLİŞKİLER NORMALLEŞECEK LAKİN ÖNCE SAHADA BUNU GÖRMELİYİZ