Ana Sayfa
26 Ocak 2018 ( 454 izlenme )
Reklamlar

ABD ASKERLERİ ÇEKİLİYOR MU

Nauert'tan Münbiç ve ABD askeri yorumu
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, ABD askerlerinin Münbiç'ten çıkarılıp çıkarılmadığına ilişkin soruyu cevapladı. Nauert, 'bilmiyorum, bana böyle bir bilgi gelmedi' dedi.

Nauert'tan Münbiç ve ABD askeri yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile askeri konularda "açık olduklarını" belirterek, "Herhangi bir gerginlik istemiyoruz." dedi.

Bakanlık Sözcüsü Nauert, Dışişleri Bakanlığında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE İLE HERHANGİ BİR GERGİNLİK İSTEMİYORUZ"

Nauert, hem diplomatik olarak hem de askeri anlamda Türkiye ile konuştuklarını vurgulayarak, "Başkan (Donald) Trump'ın Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile (Rex) Tillerson'un (Mevlüt) Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelerde, hem de askeri olarak gerçekleştirdiğimiz konuşmalarda çok açık olduk. Herhangi bir gerginlik istemiyoruz." diye konuştu.

ABD ASKERLERİ MÜNBİÇ'TEN ÇIKARILIYOR MU?

"Menbiç'ten Amerikalıları çıkarıyor musunuz" şeklindeki soruya karşılık ise Nauert, Savunma Bakanlığı adına konuşamayacağını fakat Dışişleri Bakanlığına ait herhangi bir çalışanın bölgeden ayrıldığına dair kendisine bir bilgi verilmediğini söyledi.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİNE İLİŞKİN BEYAZ SARAY'IN TARTIŞILAN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Beyaz Saray'ın yayınladığı basın açıklamasına da değinen Nauert, "Bizim açıklamamız belirli ve çok detaylıydı. Başkan (Trump) ve Dışişleri Bakanının (Tillerson) Afrin konusunda duyduğu derin kaygıları gösterdi." dedi.

TÜRKİYE YALANLAMIŞTI

Beyaz Saray'ın Erdoğan ile Trump arasında dün akşam yapılan telefon görüşmesine ilişkin açıklaması, ABD tarafının görüşmenin içeriğini kamuoyuna doğru şekilde aktarmadığı yönünde eleştirilere sebep olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Beyaz Saray'ın yazılı açıklaması içerisindeki birçok noktanın görüşmede gündeme gelmediğini belirtmişti.

ÇAVUŞOĞLU: AÇIKLAMAYI GÖRÜŞMEDEN ÖNCE HAZIRLAMIŞLAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sanırım o açıklama görüşme yapılmadan önce hazırlanmış ABD tarafından. Dolayısıyla tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Hemen zaten görüşmeden kısa süre sonra bu açıklamayı yaptılar.

Ama önceden hazırlandığı görüşülmeyen konuları görüşmüş gibi yansıtan bir açıklama oldu. Cumhurbaşkanlığı'ndan bir açıklama yapıldı zaten görüşmenin içeriğiyle ilgili."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Putin’den Erdoğan’a özel mesaj! İSRAİL'DEN FLAŞ SUUDİ ARABİSTAN HAMLESİ Aynı anda makasa atan BMW ve AUDI'nin feci kazası Tıp dünyası bu mucizeyi konuşuyor! 2 adet aspirini eritin ve... HARİKA BİLĞİLER ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK