Ana Sayfa
31 Ocak 2018 ( 1348 izlenme )
Reklamlar

ABD'den İsrail'e şok!

ABD'den İsrail'e şok!

ABD'nin Kansas eyaletinde Daniel Crabtree adlı federal yargıcın, eyalette İsrail'i boykot etmeyi yasaklayan bir yasanın uygulanmasını geçici olarak askıya aldığı bildirildi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden (ACLU) Yargıç Crabtree'nin kararına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.
 
Buna göre Crabtree, Kansas'ta "İsrail'i boykot etmeyeceğini garanti etmediği için ihaleyi kaybeden" Esther Koontz adlı kişiyi haklı buldu. Bu kararla yargıç, bir kişinin "İsrail'i boykot etmeyeceğini garanti etmesinin" yasal bir zorunluluk sayılmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.
 
Kansas eyaletinde halihazırda geçerli olan yasaya göre kamu kurumlarından ihale almak isteyen firmaların ve kişilerin "İsrail'e karşı herhangi bir boykot eylemine katılmayacağını" garanti etmesi bekleniyor ve bu yasaya uymayanların ihale alabilmelerinin önü kapanıyordu.
 
''DİĞER EYALETLERE DE ÖRNEK OLSUN''
 
Crabtree'nin söz konusu kararının ülke genelindeki başka eyaletlere de örnek olması gerektiğini kaydeden ACLU yetkilileri, İsrail'i boykot konusunun fikir ve ifade özgürlüğüne aykırı şekilde yasal bir zeminde ele alındığını savunuyor.
 
ABD'de Yüksek Mahkemenin 1982 yılındaki bir kararına göre anayasanın 1. maddesi "boykot hakkını" koruma altına alıyor.
 
ABD'de başta Teksas olmak üzere bazı eyaletlerde İsrail'in boykot edilmesini yasaklayan yasalar kabul edilmiş, Harvey Kasırgası sonrasında acil yardım malzemeleriyle ilgili düzenlenen kamu ihalelerinde de aynı şartın aranması kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kendince aydın geçinen CHP zihniyeti işte bu kadar küçük ve dar görüşlü bir zihniyet... Deniz Akkaya'dan Tayyip Erdoğan Yorumu .Çapulcular Kuduracak TÜRKİYE GÖRÜNTÜLERİ 1910 VE 1930 YILLARI nostalji severler izleyin Helal olsun bu KÜRT dayıya...Senin gibiler oldukça ne TÜRKİYE ye ne REİS'e zarar veremez bu hainler .