Ana Sayfa
20 Şubat 2018 ( 272 izlenme )
Reklamlar

Açığa çıktılar. Aralarında..

Son dakika: İstanbul'da dev operasyon! 170 kişi...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ mensup şüpheli askerler ile örgütün "mahrem imamları" arasındaki iletişimin ankesörlü ve sabit kontörlü telefon hatları üzerinden sağlandığının belirlenmesi üzerine, 264 şüpheli tespit edildi. Öte yandan operasyon kapsamında 106'sı muvazzaf asker 170 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.


AA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'nün sözde Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma devam ediyor.

Savcılıkça yapılan incelemede, "abi-imam" diye tabir edilen yönetici  düzeyindeki askeri personelden sorumlu şahısların, kamuya açık market, büfe, lokanta gibi işletmelerdeki sabit (kontörlü) hatları kullanarak, "öğrenci" olarak ifade edilen askeri personele talimat verdikleri, örgütsel toplantıya  çağırdıkları belirlendi. Çalışmada, bu şahısların tek yönlü arama yaptıkları  anlaşıldı.

Örgütün bu amaçla kullandığı Üsküdar Kısıklı'daki bir iş yerini tespit  eden savcılık, buradaki kontörlü telefon hattından 264 askere ulaştı.

Bu kişilerden 94'ü hakkında darbe girişimine katıldıkları veya örgütsel faaliyet yürüttükleri için daha önceden işlem yapıldığını belirleyen savcılık, 106'sı muvazzaf, 44'ü ihraç edilen,10'u emekli ve 3'ü üsteğmenlikten istifa etmiş asker ile ilişkisi kesilmiş 7 askeri öğrenci olmak üzere toplam 170  şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Ayrıca bu şüpheliler hakkında savcılığın talebi üzerine nöbetçi  hakimlikten arama ve el koyma kararı da alındı.

Sabah saatlerinde başlayan ve 38 ilde süren operasyonda şu ana kadar  22 şüpheli gözaltına alındı. Diğer şüphelileri arama işlemleri sürüyor.

Muvazzaf askerlerden 68'inin subay, 38'inin ise astsubay rütbesinde olduğu öğrenildi. Muvazzaf şüphelilerin 63'ünün Kara Kuvvetleri, 18'inin Deniz Kuvvetleri ve 16'sının Hava Kuvvetleri komutanlıklarında, 9'unun da Jandarma Genel Komutanlığı'nda görev yaptığı belirtildiÖnerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DÜNYA ŞOKTA ORDUMUZUN YENİ ELEKTROMANYETİK SİLAHI (SAPAN) PAYLAŞMAYAN KALMASIN Dev yılan başka bir dev yılanı yutarsa Muhteşem Mücadele Gözlerinize İnanamayacaksınız ! Şehit annesi öyle bir soru sordu ki...