Ana Sayfa
14 Şubat 2018 ( 592 izlenme )
Reklamlar

AMERİKA'DAN SON AÇIKLAMA

Tillerson: Bölgede kalmaya devam edeceğiz
AA |  14 Şubat 2018 Çarşamba - 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, DEAŞ'ın Irak'ta halen tehdit oluşturduğunu savunarak bölgeden çekilmeyeceklerini söyledi. İran'a bir mesaj da gönderen Tillerson, İran'ın istikrarsızlığa yol açtığı için Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'dan güçlerini çekmesini istedi.

Tillerson: Bölgede kalmaya devam edeceğiz
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran'ın Suriye,  Irak, Yemen ve Lübnan'dan güçlerini çekmesini isteyerek, bu bölgelerdeki  varlığının istikrarsızlığa yol açtığını söyledi. 
 
Tillerson, Arapça yayın yapan Hurra televizyon kanalına verdiği  röportajda, Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

 
Irak'taki ABD askeri varlığına değinen Tillerson, bu konuyu Irak  Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetiyle değerlendireceklerini ifade ederek,  "Biliyoruz ki ve bunu Başbakan İbadi'de söylüyor, DEAŞ'ın bazı militanları Irak'a  karşı halen tehdit oluşturuyor. Bu tehditlerden tamamen kurtulduğumuzdan emin  oluncaya kadar orada (Irak'ta) kalmaya devam edeceğiz." dedi.
 
Bakan Tillerson, Suriye'deki askeri varlıklarının amacının DEAŞ'ın  tamamen yenilmesi olduğunu öne sürerek, bunun ayrıca Suriye'de istikrarı da  hedeflediğini anlattı.
 
İran'a bölgeden çekil çağrısı
 
ABD'nin İran'ın Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki varlığına karşı  bakışının uluslararası toplumun bakış açısıyla örtüştüğünü savunan Tillerson, "Bu  varlık ne istikrar getirecek ne de vatandaşlar için güvenlik sağlayacak.  Tahran'dan, güçlerini İran'a geri çekmesini yeniden talep ettik." açıklamasını  yaptı.
 
Lübnan ve Suriye'de Hizbullah'ın İsrail'e yönelik tehditlerini ciddiye  aldıklarını belirten Tillerson, Suriye'nin sadece İsrail değil, Türkiye ve Ürdün  için de istikrasız bir ortam oluşturduğunu ve bundan endişe duyduklarını aktardı.  Tillerson, "Bundan dolayı DEAŞ tamamen bitinceye kadar Suriye'de kalmaya devam  edeceğiz." diye konuştu.
 
Irak'ın yeniden imarına değinen Tillerson, ABD şirketlerinin  egemenlik ve hukukun olduğu ülkelerde çalışacağını dile getirerek, bunun da  Irak'ın uzun vadeli egemenliğini güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÖYLE BİR İSİM VERDİLER Kİ AMERİKA KUDURACAK ! HELAL OLSUN SİZE KİMSE ADAM YERİNE KOYMAZDI! YİĞİT BULUT TSK'NIN İÇİNDE ÇIKARILMAYA ÇALIŞILAN FİTNEYİ DEŞİFRE ETTİ... PAYLAŞALIM Şoka girdiler