Ana Sayfa
16 Şubat 2018 ( 250 izlenme )
Reklamlar

BAŞKANINIZI ZORLAYIN !

Taliban’dan ABD halkına 'barış' çağrısı
Afganistan’da gerginliğin arttığı bir dönemde, Taliban barış görüşmelerine yönelik arzusunu yansıtan bir mektup yayınladı.
16 Şubat 2018 Cuma 08:02
Amerikan halkına ve barış sever kongre üyelerine seslenen Taliban, ABD’nin yoğunlaştırdığı hava saldırılarıyla bir santim bile toprak kazanamadığını belirterek, savaşın bitirilmesi için barışçıl diyalog çağrısı yaptı. Mektupta ABD halkına yönelik olarak, “Özelde Afganlarla genelde dünyayla barışçıl bir diyalog istiyorsanız, başkanınızın, savaş pazarlayan temsilcilerinizin ve Savunma Bakanlığı yetkililerinin bu gerçeği anlamalarını sağlayın. Onları, Afganistan’la ilgili daha mantıklı politikalar üretmeye zorlayın. Daha geçen eylül ayında Trump’ın yeni strateji düzenledi. Komutanlarınıza, ‘Bu kadar güç kullanımına rağmen Taleban’dan hiç toprak alabildiniz mi, yoksa daha da mı güçlendiler?’ diye sormalısınız” ifadeleri yer aldı.

10 BİN SİVİL CAN VERDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın ağustos ayında açıkladığı yeni ‘agresif’ Afganistan stratejisinin ardından hava saldırılarının yoğunlaşmasıyla birlikte sivil ölümler de arttı. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rakamlara göre, geçtiğimiz yıl ABD ve hükümet güçleri tarafından yapılan saldırılarda, 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti ya da yaralandı. Ülkenin çeşitli kesimlerinde düzenlenen saldırılarda 3 bin 438 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 bin 15 kişinin de yaralandığı belirtildi. Saldırıların yüzde 42’sinden Taliban’ı sorumlu tutan açıklamada, saldırıların yüzde 10’unun terör örgütü DEAŞ, yüzde 16’sının hükümet güçleri, yüzde 2’sinin yabancı güçler ve geri kalanının da diğer terör grupları tarafından düzenlendiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, saldırılarda ölenler arasında 359 kadın ve 861 çocuk bulunduğu kaydedildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SONDAKİKA! BAŞKOMUTAN ERDOĞAN'DAN PYD'Yİ BİTİREN OPERASYON AÇIKLAMASI! HERYERDE PAYLAŞ!! Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Kılıçdaroğlu ile ilgili bir gerçeği ilk defa açıkladı İŞTE O KUKLA 9 ÜLKE Recep Tayyip Erdoğan'a ağır eleştirilerde bulunan Abdullah Gül'e cevap Devlet Bahçeli'den geldi