Ana Sayfa
01 Ocak 2018 ( 927 izlenme )
Reklamlar

Başsız bir ceset iki ülke arasında toprak takasına neden oldu!

Başsız bir ceset iki ülke arasında toprak takasına neden oldu!

Dört yıl önce bulunan başsız bir cesedin tetiklediği olaylar, sınırların değişmesine yol açtı. İki ülke arasında sorunlara yol açan toprak parçaları karşılıklı el değiştirdi. Bugün yürürlüğe giren anlaşma gereğince, Hollanda Belçika'ya verdiği 160 dönümlük alan karşılığında 30 dönümlük arazi aldı.

Belçika ve Hollanda, 1 Ocak itibariyle artık yeni sınırlara sahip.
 
İki ülke arasında yetki sıkıntılarına neden olan topraklara yönelik yeni sınır anlaşması, resmi onayların ardından 1 Ocak'ta yürürlüğe girdi.
 
Anlaşmayla, Hollanda 160 dönüm kadar bir alan karşılığında Belçika'yla 30 dönüm alanı takas etti.
 
Her şey bir cesetle başladı
 
Takas, iki ülkeyi ayıran Meuse nehrinin hemen kıyısındaki Belçika'ya ait alanda dört yıl önce başsız bir cesedin bulunmasının ardından gündeme geldi.
 
Her ne kadar toprak parçası Hollanda gibi nehrin kuzeyinde yer alsa da Belçika'ya ait olduğu için Hollanda polisleri duruma müdahale edemedi.
 
Belçikalı polisler de o bölgeye Belçika'dan kara bağlantısı olmadığı  ve Hollanda'dan da geçiş izni alamadıkları için gitmekte zorlandı. Botlarla,  cesedin olduğu yere giden polis, savcı ve adli tıp çalışanları büyük zorluk  yaşadı.
 
15 futbol sahası büyüklüğündeki yer, zamanla uyuşturucu satıcıları ve  kaçakların uğrak mekanı haline de geldi. Buraya mukabil nehrin Belçika gibi  güneyinde ise görece daha küçük bir yer de Hollanda'ya aitti.
 
İki ülke arasındaki sınırın belirlendiği 1843'ten sonra yapılan takastan her ne kadar Belçika'nın payına daha küçük bir toprak düşmüş olsa da hem  Belçika hem de Hollanda durumdan memnun. (Milliyet)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD ve Rusya ... CHP'li Gürsel Tekin 'Oyumuz yüzde 49 deyince...' DOMBRA dinleyerek kendinden geçen aile 8 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Edip Öldüren 49’luk Sapık, Kurşuna Dizilerek İdam Edildi