Ana Sayfa
08 Şubat 2018 ( 2217 izlenme )
Reklamlar

Baykal'ı değil ama sekreterini

Baykal'ı değil ama sekreterini dinlemiş
AA
Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Baykal'ı değil ama sekreterini dinlemiş
Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile  avukatları katıldı.
 
Sanık eski polis memuru M.Y, SEGBİS bağlantısıyla yaptığı  savunmasında, Diyarbakır'da açılan bir davada örgüt üyeliği suçlamasından dolayı  hüküm giydiğini ancak dosyanın istinaf mahkemesine gittiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında 2007-2014  arasında görev yaptığını, 2009'da başkanlıkta dinleme yapılan birime geçtiğini  anlatan M.Y, dinleme yapacağı hedeflerle ilgili bilgisi olmadığını öne sürdü.
 
"Bir gün Ahmet Ümit Seçkin amir geldi. Ayağa kalktık. 'Klavyede  alt-f12'ye basın' dedi. Bastık. Karşımıza başka bir sayfa açıldı. Hedefler çıktı.  'Denetleme yapılacak. Siz bu hedefleri değiştireceksiniz. 'Biz, B şubenin  hedeflerini takip ediyoruz diyeceksiniz' diyerek çıktı." ifadelerini kullanan  M.Y, durumdan şüphelendiğini ve amirinin odasına çıkarak bu durumu sorduğunu  iddia etti.
 
M.Y, amirinin de "Bunların hepsinin hakim kararı var." demesi üzerine,  yönetmelikten kaynaklanan sıkıntılar olabileceğini düşündüğünü savunarak, işine  devam ettiğini, denetlemeye ise gelen olmadığını söyledi.
 
"İşlemlerin devlet için yapıldığını düşünüyor ve bu saikle hareket  ediyordum." diyen M.Y, sonraki yıllarda emniyete ifade için çağrılarak FETÖ  tarafından usülsüz dinlemeler yapıldığının belirtildiğini bildirdi. M.Y, bu  konuda bildikleri varsa anlatmasının istenmesi üzerine de bildiklerini  anlattığını dile getirdi.
 
Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik bir dinleme  gerçekleştirmediğini, Baykal'n karşısına "hedef" olarak düşmediğini, dinleseydi  de onu tanıyacağını ve böyle bir hukuksuzsuzluk yapmayacağını iddia eden M.Y,  ancak "hedefleri" arasında Nilgün isimli birinin bulunduğunu belirtti.
 
M.Y, Mahkeme Başkanı Bayram Kantık'ın bir sorusu üzerine, "Nilgün,  Deniz Baykal'ın sekreteriydi ve o hedefimizdi." diye konuştu.
 
Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in görevden alınmasının ardından dinleme  faaliyetlerinin durdurulduğunu öne süren M.Y, personelin de dağıtıldığını  söyledi.
 
"Her yerde onlar var gibi"
 
M.Y, FETÖ ile irtibatlı olduğunu ancak rahatsız olduğu için kendisini  uzak tutmaya, izole etmeye çalıştığını öne sürerek, "Her yerde onlar var gibi  geliyordu." dedi.
 
"En son gecenin bir yarısı evime iki kişi geldi. Neden sohbetlere  katılmadığımı sordular. Ortamın gergin olduğunu ve ara vermek istediğimi  söyledim." diyen M.Y, onların da başka bir yoldan görüşebileceklerini ifade  ettiklerini belirtti.
 
M.Y, "Onları başımdan atmak için tabletime ByLock yüklemelerine izin  verdim ama hiç kullanmadım programı. Uşak'a tayinim çıkınca da kaldı."   ifadelerini kullandı.
 
Mahkeme heyetinin soruları üzerine M.Y, bu iki kişinin tanıdığı polis  arkadaşları olduğunu da belirtti.
 
Başkan Kantık'ın iddianamede usülsüz dinleme yapıldığına yer verilen  isimleri dinleyip dinlemediğini sorması üzerine M.Y, eski MHP'li Ahmet Deniz  Bölükbaşı'nı dinlediğini bildirdi.
 
Sanık M.Y, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma talebinde bulundu.
 
Savcı mütalaa verdi
 
Duruşmada, savcı da mütalaasını verdi.
 
Firari sanıkların yakalama kararının devamına ve eski başbakanlardan  Tansu Çiller hakkında suç duyurusunda bulunulması talebinin reddine karar  verilmesini mütalaa eden savcı, tutuklu sanıklardan Ahmet Kabaağaç, Davut Ersoy,  Mehmet Koçak, Muammer Acar, Osman Oktay Ilıcan, Selim Yasdıbaş, Süleyman Bağlan,  Türkay Aydın'ın savunmalarını yapmış olmaları, mevcut delil durumu, suçun vasfı  ve mahiyeti göz önünde bulundurularak adli kontrol şartıyla tahliyelerine,  tutuklu diğer sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.
 
Savcılık makamı ayrıca, müşteki Aydın Deliktaşlı ve dilekçeyle katılma  talebinde bulunan müştekilerin taleplerinin kabul edilmesine, dosyanın ayrılma  veya birleştirme işlemlerine yönelik taleplerin sanık savunmalarının ardından  değerlendirilmesine karar verilmesini istedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vanlılar Türk bayrağına saldıran teröristi linç etti Mesut Yılmaz'dan AB'ye kapak üstüne kapak! Erdoğan'ı savundu.. Spiker Şoke Oldu... S.Arabistan'dan krizi derinleştirecek hamle İsmail Küçükkaya'dan Canlı Yayında Kılıçdaroğllu'na İstifa Çağrısı! İzleyenler Şaşkına Döndü