Ana Sayfa
25 Şubat 2018 ( 57 izlenme )
Reklamlar

BMGK'dan flaş Suriye kararı! İnsafa geldiler

BMGK'dan flaş Suriye kararı! İnsafa geldiler
BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de bir ay 'insani ateşkes' kararı aldı. Eli kanlı Esed'in ise bu karara uyup uymayacağı ve BM'nin nasıl bir yaptırım uygulayacağı ise merak konusu.
24 Şubat 2018 Cumartesi
BMGK'dan flaş Suriye kararı! İnsafa geldiler
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararı aldı.

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey'de oylamaya sunuldu.

İNSANİ YARDIMIN ULAŞTIRILABİLMESİ HEDEFLENİYOR

BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

"TÜM TARAFLAR ÇATIŞMALARI EN AZ 30 GÜN DURDURMALI" ÇAĞRISI

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden'' çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

ÖZELLİKLE DOĞU GUTA

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ''alarm verdiği'' Doğu Guta'da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya'da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ankara Valiliği’nden Demirtaş yasağı ABD’NİN GAZI İLE HERŞEY GÜZEL OLACAK DİYENLER İZLESİN GÖRSÜN BAKIN IRAK’A NASIL DEMOKRASİ GÖTÜRMÜŞLER.. İBRETLİK BU VİDEOYU PAYLAŞMAYAN KALMASIN.. Devletten gençlere günlük 75 TL cep harçlığı! Fox TV'den skandal: Ayasofya'yı kilise yaptılar, Şehitler Köprüsü'nü bombaladılar