Ana Sayfa
21 Aralık 2017 ( 1258 izlenme )
Reklamlar

Bosna çekimser oy vermişti... Nedeni ortaya çıktı

Bosna çekimser oy vermişti... Nedeni ortaya çıktı
Bosna Hersek'in BM'deki Kudüs oylamasında çekimser oy vermesi tepkiyle karşılanmıştı. Ülkenin çekimser kalmasıyla ilgili ilk açıklama geldi.


Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı için yapılan oylamada çekimser oy kullandı.

SIRP ÜYENİN OFİSİNDEN AÇIKLAMA :ÇEKİMSER OY VERME KARARI ALDIK

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Sırp Üyesi Mladen Ivanic'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Kurulu'ndaki oylamada çekimser oy kullanma kararı alındığı belirtildi.

ÇEKİMSER OY KULLANILMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı'nın ardından imzalanan Dayton Barış Antlaşması çerçevesinde kurucu halkların (Boşnak, Hırvat ve Sırp) temsilcileriyle Üçlü Başkanlık Sistemi'ne göre yönetilen Bosna Hersek'in çekimser oy kullanması tepkilere neden oldu.

ÇEKİMSER OY VERİLMESİNDE SIRP BAŞKANIN MEKTUBU ETKİLİ OLDU

Bosna Hersek'in çekimser oy kullanmasına ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in Ivanic'e gönderdiği "İsrail" konulu talep mektubunun etkili olduğu belirtildi.

SIRP BAŞKAN: İSRAİL'LE İLİŞKİLERİ BOZMAYALIM

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Dodik, İvanic'e gönderdiği mektupta "İsrail ve RS arasında dostluk ilişkileri var. Bosna Hersek de bu diplomatik ilişkileri bozacak her türlü gelişmeye engel olmalı." ifadelerine yer verdi.

Dodik mektubunda İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin sakin bir ortamda çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic ve Konseyin Boşnak Üyesi Bakir İzetbegovic, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

EN AZ BİN 565 LİRAYA ÇIKACAK ABD basını Açıkladı Türkiye Dünya'nın en iyi füzesini yaptı... Cumhurbaskani Erdogan ve Hulusi Pasa Umre yaparken, Halk Tekbirler getirdi, izdiham oldu. Ülkemin teröristi bile komedi=) :) MÜTHİŞ KAPAK !