Ana Sayfa
17 Kasım 2017 ( 1687 izlenme )
Reklamlar

ÇAVUŞOĞLU'DAN FLAŞ ZARRAB AÇIKLAMASI

ÇAVUŞOĞLU'DAN FLAŞ ZARRAB AÇIKLAMASIÇavuşoğlu: Rıza Sarraf daha önce olduğu yerde değil
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iş adamı Rıza Sarraf'ın daha önce bulunduğu yerde olmadığını belirterek, "Ev hapsinde mi yoksa cezaevinde mi veya başka bir yerde mi, bilmiyoruz. Bizimle paylaşmadılar." dedi.
Bakan Çavuşoğlu, İstanbul’da bazı yabancı basın mensuplarıyla bir  araya geldi.

Suriye'de bazı olumlu gelişmelerin yanı sıra Rakka ve  Deyrüzzor’dakiler gibi endişe verici gelişmeler olduğunu söyleyen Çavuşoğlu,  terör örgütleri YPG ile DEAŞ arasında anlaşma bulunduğunu, bunu da Türkiye’nin,  müttefiklerine anlattığını ifade etti.

Çavuşoğlu, YPG’nin daha fazla toprak kontrol etmek istediğini,  özellikle kendilerine karşı çıkan Kürtleri ele geçirdiği yerlerden ayrılmaya  zorladığını vurguladı. Sürgün edilen Kürtlerle görüşüp görüşmediklerini HDP  milletvekillerine de sorduğunu, “Hayır.” yanıtı aldığını aktaran Çavuşoğlu, “Yani  sadece YPG’yi destekliyorlar.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, YPG’nin kontrol ettiği bölgelere Kürtlerin dönmek  istemediğini belirterek, halkın terör örgütünden korktuğunu ifade etti.

Suriye’de siyasi çözüme daha fazla odaklanmak gerektiğini vurgulayan  Çavuşoğlu, insani yardımların ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilebilmesi için de  çalıştıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Rusya’nın BM’de Suriye hakkındaki kimyasal silah kullanımı  soruşturma teklifini reddetmesine yönelik değerlendirmesi sorulduğunda, Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda konuştuğunu, Lavrov’un, Rusya’nın  güvenilir uzmanların, kurumların yapacağı her soruşturmayı kabul edeceğini  söylediğini aktardı.

Çavuşoğlu, “Bence BM, en güvenilir kurum. Dolayısıyla Rusya, bunu veto  etmemeliydi. Bunu yakında görüştüğümüzde kendisine de söyleyeceğim.” dedi.

Suriye konusunda Türkiye, Rusya ve İran tarafından yürütülen Astana  sürecini hatırlatan Çavuşoğlu, sahadaki durumun 6 ay ya da bir yıl öncesine göre  daha iyi olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, “Başından beri Avrupa ülkeleri de orada  olmalıydı diye ısrar ettik. Fransa, Almanya, İngiltere ve belki İtalya gibi. İki  ülke ‘Hayır.’ dedi. En azından Avrupa adına AB olsun diye teklif ettim ama  reddedildi. Bütün bu ülkeleri bilgilendiriyorum.” ifadelerini kullandı.

Sürecin oldukça şeffaf ilerlediğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Rusya,  çok iyi iş çıkardı. Türkiye, ana aktör oldu. İran da katkı yaptı. Sonuç ortada.  Gelecekte neler yapabileceğimize odaklanacağız. Rusya, siyasi çözümü ve  Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor. Bunlar çok önemli, bizim ve ülkenin  istikrarı için.” dedi.

İdlib'deki durumun sorulması üzerine Çavuşoğlu, gözlemcilerin  gönderildiğini, buradaki işin kolay olmadığını ve Halep’ten açılan koridor  sayesinde kente gelen radikal unsurların sivillerden ayrıştırılması gerektiğini  söyledi. Çavuşoğlu, “Rejim ve destekçileri, ayrım yapmadan İdlib’i bombalarsa  Halep’te olduğu gibi çok sayıda sivil ölür.” uyarısında bulundu.

Rusya ve Esad

Çavuşoğlu, “Siyasi çözüm konusunda İran ve Rusya, Esed’in kalmasından  yana. Nasıl anlaşacaksınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Henüz bunu tartışmadık. Onlar bizim tutumumuzu biliyor, biz  onlarınkini biliyoruz. Gerginliğin azaltılmasına ve sağlamlaştırılmasına daha  fazla dikkat etmek gerekiyordu. Ayrıca bu, bize kalmış bir durum değil. Bu,  muhalefetin, geçiş hükümeti sürecinde bulunacakların karar vereceği bir konu.  Rejim ya da diğerleri, çalışmayı bunlar yapacak. Şimdi görüyoruz ki sadece Rusya  ve İran değil, ABD, Fransa ve hatta Suudi Arabistan bile Esed konusunda daha  esnek. Farklı görüşler bulunuyor ama duygusal değil, gerçekçi olmalıyız.

Tüm grupları birleştirmeliyiz ama 7 yıl süren iç savaştan ve rejimin  bir milyon sivili öldürmesinden sonra herkesi Esed çevresinde birleştirmek kolay  görünmüyor. Bu iş o kadar kolay değil.”

Çavuşoğlu, Rusya için Esed’in Suriye’deki tek kişi olmadığını ama  Moskova yönetiminin Esed’e ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Duruşlarımız belli.  Aramızdaki yapılacak müzakerelerde kimin daha esnek olacağını göreceğiz.”  değerlendirmesinde bulundu.

Geçiş sürecinin Suriye halkının tamamının katılımıyla yapılması  gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu süreçte anayasa ya da yasaların yapılması  gibi süreçlerde birçok ülke ve uluslararası kuruluşun yardım edebileceğini  söyledi.

Çavuşoğlu, ABD’nin Irak’ta hata yaptığını, Suriye konusunda da YPG’ye  destek vererek hata içinde olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, “Suriye’nin geleceğini nasıl görüyorlar, bilmiyoruz.  Federal bir ülke mi, birleşik bir ülke mi? Şu ana kadar YPG’yi özellikle Arap  kent ve kasabalarından çekemediler. Münbiç, buna bir örnek. Obama, herkese söz  verdi. Trump yönetimi sadece bize değil, Fransa ve koalisyondaki diğer  müttefiklere Rakka’dan, YPG’yi operasyondan hemen sonra çekeceği sözünü vermişti.  Şimdi birlikte çalışmaya devam edecekleri açıklamasını yaptılar. Burada ABD’nin  samimi duruşunu görmemiz lazım.” diye konuştu.

AB ile ilişkiler

Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirmesinin  istenmesi üzerine ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın dost olduğunu, ABD yönetiminin iç sorunlarla uğraştığını belirterek,  “Genel olarak bütün bu ikili sorunların üstesinden yapıcı diyalogla geleceğiz.”  dedi.

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusunda yeni  gelişme olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Gülen’in 15  Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğuna dair delilleri gönderdiğini  hatırlatarak, “Eminim ABD, bizim gönderdiğimiz delillerden daha fazlasına sahip  çünkü kendisi orada yaşıyor.” dedi.

FETÖ’nün, ABD kanunlarını ihlal ettiğine dair raporlar bulunduğuna  dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“İlginçtir ki bunlar hakkında hiç soruşturma yok. Bunlar ABD sistemine  de sızmış durumda. Yerel çalışanlar sayesinde buradaki ABD misyonuna da  sızmışlar. Bazıları tutuklandı. Metin Topuz bunlardan biri ama ABD’de her yere  girmişler. Kongre’de, bakanlıklarda ve yargıda etkililer. Rıza Sarraf hakkındaki  iddianameye baktığınızda FETÖ tarafından 17-25 Aralık 2013’te hazırlanan  iddianamenin aynısı olduğunu görüyorsunuz yani bu dava FETÖ tarafından harekete  geçirilmiş bir dava.

Bu, kesin. Bütün bu iddianameler ve dosyalar burada uydurulmuş ve  ABD’ye götürülmüştür. FBI’ın nasıl aldığını, kimin götürdüğünü biliyoruz.”

Sarraf'ın durumu

Çavuşoğlu, iş adamı Rıza Sarraf’ın nerede olduğunun sorulması üzerine  de şunları kaydetti:

"İki nota verdik konuyla ilgili. İlki, avukatlarının görüşemediğine  dair haberlerden hemen sonraydı. İkincisi, iki gün önceydi, ilkinden 6 gün sonra çünkü ilkinde cevap alamamıştık. İkinciden sonra ABD Dışişleri Bakanlığı ve  Adalet Bakanlığı, büyükelçiliğimizi arayarak Sarraf’ın iyi ve güvende olduğunu söylemiş. Yerini söylememişler. Daha önce olduğu yerde değil. Başka bir yerde olduğu kesin. Ev hapsinde mi yoksa cezaevinde mi veya başka bir yerde mi, bilmiyoruz. Bizimle paylaşmadılar.”

Çavuşoğlu, Sarraf’ın ABD makamlarıyla iş birliği yapabileceğine  yönelik iddialar konusunda endişeli olup olmadığına ilişkin soruya da “Neden  endişeli olayım?” yanıtını verdi.

İddianamenin FETÖ ile irtibatlı kişilerce hazırlandığını tekrarlayan  Çavuşoğlu, “Uydurma suçlamalar olursa tabii ki bizim de söyleyeceklerimiz olur.”  dedi.

Çavuşoğlu, “Türkçede bir deyim vardır. Çiğ süt emmedim ki midem  ağrısın. Halkbank’ın faaliyetlerinin hiçbiri de ABD ambargosunu ihlal  etmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Önceki yıllarda  ABD vizesi almanın en kolay yolu, Pensilvanya’ya gideceğini söylemekti. Gülen’in  adını söylemeye bile gerek yoktu. 10 yıllık vize alan birçok kişi, Pensilvanya’ya  gideceğini söyledi. Bu, demek oluyor ki FETÖ, ABD misyonlarına sızmış." dedi. 
 
"Sorumlu Türkiye değil"
 
Çavuşoğlu, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin neden kötü olduğu  sorusunu yanıtlarken bu durumun sorumlusunun Türkiye olmadığını söyledi.
 
“Neden Avrupa ile sorunum olsun isteyeyim?” diye soran Çavuşoğlu,  üyelik müzakerelerindeki fasılların açılmasının siyasi gerekçelerle  engellendiğini, Türkiye’nin en zor fasılları bile açmaya hazır olduğunu  vurguladı.
 
Çavuşoğlu, “Biz Türkiye’yi dönüştürdük. Tüm Avrupa kurumları bu  değişimi sessiz devrim olarak niteledi. 2012’den beri imajımız hasar gördü.  Birçok olaya baktığınızda bunun arkasında FETÖ olduğunu görürsünüz.” diye  konuştu.
 
Oda TV davası ve Gezi olaylarını buna örnek gösteren Çavuşoğlu, “Bu  ülkeyi dönüştüren hükümet, lider, aynı kişi. Bizde değişen bir şey yok. Aynı  zihniyetimiz devam ediyor. Değişen bir şey yok ama halkımızın karşılaştığı  zorluklarla mücadele etmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.
 
Çavuşoğlu, Türk halkının referandumla başkanlık sistemini tercih  ettiğini belirterek, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün Türkiye’de hakim  olacağını, halkın tercihine saygı duyulması gerektiğini ifade etti.
 
“Türkiye’nin değiştiğini anlamalılar.” diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin  Avrupa’dan uzaklaşmadığını, “uzaklaştırıldığını” vurguladı. Çavuşoğlu, “Ben  Avrupa’dan uzaklaşmak istemiyorum. Ben Avrupa’dan, AB’den, Avrupa Konseyi ya da  AGİT’ten başka alternatif görmüyorum.” dedi.
 
Çavuşoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve diğer yetkililerle  görüşmesinde “Türkiye ile sorunun ne olduğunu, Türkiye’den bir düşmanlık görüp  görmediklerini” sorduğunu ve “Hayır” yanıtı aldığını belirterek, şöyle devam  etti:
 
“Bizim hiçbir Avrupa ülkesiyle ya da Avrupa değerleriyle, kurumlarıyla  sorunumuz yok. Bu ülkelerin kendi iç meselelerinin olması, benim sorunum değil.  Irkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi, Yahudi karşıtlığı gibi. Avrupa’da  Yahudi karşıtlığı olmadığını bana söyleyemezsiniz. Başka her yerdekinden daha  fazla var. Altını çiziyorum, Yahudi karşıtlığı orada İslamofobi'den daha fazla  ama sıkı kanunlardan dolayı bunu ifade edemiyorlar.”
 
Avrupa’da medyanın göçmen, yabancı karşıtı ve radikal partileri  destekleyen tutum sergilediğine dikkati çeken Çavuşoğlu, olayların İkinci Dünya  Savaşı öncesi durumu hatırlattığını söyledi.
 
Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:
 
“Hedef Erdoğan, hedef Türkiye. Erdoğan’dan ne istiyorsunuz? Erdoğan  aynı kişi, değişmedi. Erdoğan’ı neden sevmiyorsunuz? Çünkü Erdoğan açık sözlü  biri. Hoşuna gitmeyenleri de açıkça söylüyor. Her konuda sizinle aynı düşünmek  zorunda değil.”
 
"Değişen Avrupa, biz değiliz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hristiyan ya da yabancı karşıtı olmadığını  ifade eden Çavuşoğlu, “Avrupa daha önce Erdoğan’ı destekliyordu. Şimdi ne  değişti?” sorusuna, “Değişen Avrupa, biz değiliz.” karşılığını verdi.
 
Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa ülkelerinin  Türkiye’yi desteklemediğini belirterek, “O gece Samsun’daydım. Sabaha karşı 03.00  civarı darbeciler başarısız olacaklarını anlamışlardı ama hala Meclis'i,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafındaki insanları bombalıyorlardı. Bazı  mevkidaşlarım beni aradı ama benim nasıl olduğumu ya da durumun ne olduğunu  sormadılar. Bu darbecilere Türkiye’nin nasıl davranılacağını sordular. AB’nin  desteklememesi, Türk halkı için büyük hayal kırıklığı olmuştur.” diye konuştu.
 
Terör örgütleri PKK ve FETÖ mensuplarının Almanya’da saklandığını  vurgulayan Çavuşoğlu, Can Dündar’a neden kahraman gibi davranıldığını  anlamadığını söyledi. Çavuşoğlu, ayrıca, yakın zamanda İsviçre’den sınır dışı  edilen PKK ve DHKP-C mensubu iki kişinin Almanya’ya gittiğini, birçok terör  örgütü mensubunun Almanya’da rahatça faaliyet gösterdiğini anlattı.
 
Çavuşoğlu, terör örgütü DEAŞ saflarında savaşan yabancılarla ilgili  Avrupa ülkelerinin Türkiye ile son dönemde daha iyi iş birliği sergilediğini  kaydetti. Daha önce Türkiye’nin yakalayıp geri gönderdiği birçok teröristin  serbest bırakıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, Avrupa’da terör saldırılarının  sıklaşmasından sonra ancak durumun değişmeye başladığını dile getirdi.
 
Çavuşoğlu, Kore ve Japonya dahil 120 ülkeden yabancı teröristin  Türkiye tarafından yakalandığını belirterek, daha iyi bilgi paylaşımı sayesinde  birçok teröristin sınırda durdurulduğu bilgisini verdi. Çavuşoğlu, 53 bin kişinin  ülkeye girmesinin yasaklandığını, 5 binden fazla yabancı teröristin sınır dışı  edildiğini ve 3 binden fazla teröristin tutuklandığını söyledi.
 
"Bir yerel çalışan suç işlerse yargılanmayacağının garantisini kimse  veremez"
 
Çavuşoğlu, ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un  gözaltına alınmasından sonra iki ülke arasındaki vize sorunu hakkında yapılan  görüşmelerde bir garanti verilmediğini dile getirerek, çalışma grubu kurmayı  teklif ettiklerini, karşılıklı daha iyi bilgi paylaşımı gerektiğini  vurguladıklarını kaydetti.
 
Çavuşoğlu, Metin Topuz hakkındaki suçlamaların iletildiğini, ABD  heyetinin bilgi paylaşımından tatmin olduğunu bildirdi. Çavuşoğlu, “Bir yerel  çalışan suç işlerse yargılanmayacağının garantisini kimse veremez.” dedi.
 
“Topuz hakkında ABD heyetine gösterilen kanıtlar yeni miydi, çok mu  eskiydi?” sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, çok eski olmadığını, son birkaç aya ait  olduğunu, kanıtların FETÖ mensuplarıyla irtibat içerdiğini söyledi.
 
Topuz’un verdiği ifade sonucu bir başka ABD misyonu yerel çalışanı  hakkında daha soruşturma başlatıldığı bilgisini veren Çavuşoğlu, “Sanırım bu kişi  bir yerde saklanıyor. Henüz gözaltına alınmadı.” dedi.
 
"Bu, demek oluyor ki FETÖ, ABD misyonlarına sızmış"
 
Çavuşoğlu, FETÖ’nün Topuz’a ABD misyonundaki işe girmesinde yardım  etmiş olabileceğini anlattı.
 
Bakan Çavuşoğlu, “Önceki yıllarda ABD vizesi almanın en kolay yolu,  Pensilvanya’ya gideceğini söylemekti. Gülen’in adını söylemeye bile gerek yoktu.  10 yıllık vize alan birçok kişi, Pensilvanya’ya gideceğini söyledi. Bu, demek  oluyor ki FETÖ, ABD misyonlarına sızmış.”  diye konuştu.
 
S-400 füze sistemleri
 
Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füze sistemleriyle  ilgili soru üzerine de Çavuşoğlu, şunları söyledi:
 
“Bizim ülkemize yönelik tehditler nedeniyle böyle bir sisteme acil  ihtiyacımız vardı. Rusya, en iyi teknolojiyle en iyi teklifi sundu. NATO  müttefiklerinden almayı tercih ederiz ama alamadık. Bu durumda elimiz bağlı  bekleyemezdik. Ortak vadede üretim ve teknoloji transferi önemli bizim için.  Prensipte orta vadede Rusya ile bu konuda anlaştık. S-500 ve S-600 üzerinde  çalışıyorlar, yeni teknoloji geliyor.”
 
ABD’den silah alımını Kongre’den onay çıkmadığı gerekçesiyle  yapamadıklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, bu durumun Türkiye üzerinde koz olarak  kullanıldığını söyledi.
 
Çavuşoğlu, bu durumda alternatif aranmasının normal olduğunu sözlerine  ekledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diriliş Ertuğrul'un Deli Demir'den tüyleri diken diken eden o muhteşem konuşma Cani yaratıklar Eşeği köprüden aşağı iste böyle attı..İnsanlığın bittiği anlar !.... Sosyal medyanın Erdoğan sevdalıları.BU VİDEOYU ÖZELLİKLE GENÇ SEÇMENLERİN İZLEMESİNİ SAĞLAYALIM.İZLE PAYLAŞ.. Kenan Sofuoğlu'na nazar değdi! İşte o anlar..