Ana Sayfa
17 Aralık 2017 ( 474 izlenme )
Reklamlar

Donald Trump hedefine yaklaştı! İlk önemli başarısı sayılacak
Donald Trump hedefine yaklaştı! İlk önemli başarısı sayılacak


ABD liderinin hayata geçirmek istediği vergi reformunun gelecek hafta Kongre’de onaylanması bekleniyor, Demokratlar ise tasarıya karşı çıkıyor.
ABD Başkanı Donald Trump'ın geniş kapsamlı vergi reformunu hayata geçirmek için önündeki bir engel daha kalktı. Senato ve Temsilciler Meclisi'nin üzerinde uzlaştığı tasarıyı daha önce reddeden iki senatör cuma günü tasarıyı kabul edeceklerini açıkladı.
 
Böylelikle vergi reformu öngören tasarının gelecek hafta Amerikan Kongresi'nin her iki kanadında da Cumhuriyetçilerin oyları ile kabul edilmesi bekleniyor. Tasarının Kongre'de kabul edilmesinin ardından Trump'ın vergi reformu yasasını çarşamba günü imzalayacağı tahmin ediliyor.
 
İLK ÖNEMLİ BAŞARISI SAYILACAK
 
Vergi reformunun yasalaşması, ocak ayında göreve başlayan Başkan Trump'ın ilk önemli başarısı sayılacak. Zira Trump, seçim kampanyası sırasında verdiği vaatlerin büyük bölümünü imzaladığı kararnameler ile yerine getirilebilmişti.
 
DEMOKRATLAR TASARIYA KARŞI
 
Ancak Trump'ın vergi reformu tasarısına Demokratlar karşı çıkıyor. Gelecek hafta yapılacak oylamada da Demokratların tasarıya ret oyu vermesi bekleniyor. Demokratlar, vergi reformunun firma ve zenginlerin lehine olacağını, Trump'ın söylediğinin aksine dar gelirlilerin ve orta sınıfın yararına olmayacağını savunuyor. Bu vergi reformu nedeniyle bütçe açığının gelecek on yıl içinde yaklaşık 1 trilyon doları geçebileceği tahmin ediliyor.
 
Vergi reformu tasarısı
 
Yaklaşık 500 sayfalık tasarıda, kurumsal gelir vergisinin oranının yüzde 35'ten 21'e düşürülmesi öngörülüyor.
 
Bireysel gelir vergilerinde de indirim yapılması planlanıyor. Buna göre, bireysel gelir vergisi yüzde 10, 12, 22, 24, 32, 35 ve 37 olarak yedi dilim olacak. Ancak bu indirim özellikle yüksek gelirlilerinin lehine olacak. Zira kazancı yüksek olanlardan alınan verginin oranı yüzde 39,6'dan 37'ye düşürüldü. Tasarıda, veraset vergisinde de indirim planlanıyor. Bireyler ve evli çiftler için vergi muafiyeti neredeyse iki katına çıkartılmasına rağmen, yeni tasarıya göre birçok harcama vergiden düşülemeyecek. Bu durumda da, orta gelirli vergi mükelleflerinin sonunda daha fazla vergi ödemek zorunda kalmasından kaygı duyuluyor.
 
Tasarıda ayrıca, kurumsal gelir vergisi oranlarının süresiz olarak yüzde 21 düzeyinde kalması, ancak bireysel gelir vergisi oranlarının 2025 yılına kadar geçerli olması planlanıyor.
 
Bunun yanı sıra tasarı Trump'ın selefi Barack Obama döneminde hayata geçirilen 'her vatandaş için sağlık sigortası' kuralının da kaldırılmasını öngörüyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Acil Kilo Vermek İçin 5 Günlük Yoğurt Diyeti TÜM DÜNYA KANSERLE BOĞUŞURKEN, İSRAİL'DE NEDEN KANSER YOK ? İŞTE PERDE ARKASINDAKİ DERİN GERÇEKLER ! İZLE PAYLAŞ HERKES ÖĞRENSİN DEĞERLİ KARDEŞİM Ordumuzun 5 yıl içinde kullanacağı müthiş silahlar.. Suya Acil İniş Yapıp Sonra Yoluna Devam Eden Uçak..