Ana Sayfa
22 Şubat 2018 ( 411 izlenme )
Reklamlar

Dünya Türkiye'nin bu hamlesini konuşuyor

Dünya Türkiye'nin bu hamlesini konuşuyor
Dünya basını, Türkiye’nin Esed yanlısı milisleri vurmasına geniş yer ayırdı. “Ankara, sağlam bir duruş sergileyerek geri adım atmadı” yorumu yapıldı. Şam-YPG işbirliğinde İran’ın etkisine dikkat çekildi.

TSK, Afrin’e girmek isteyen milisleri canlı yayında bombaladı

 
Türkiye'nin milli güvenliğini sağlamak, sınırlarını korumak ve terörle mücadele için başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı çerçevesinde Suriye'nin kuzeyinde başlattığı operasyonlar dünya basınında da geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. Önceki akşam Esad rejimi yanlısı güçlerin Halep'ten yola çıkarak, terör örgütü PKK/YPG'nin yuvalandığı Afrin'e destek için gitmesi ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonuyla geri dönmek zorunda kalmaları medyada detaylıca yer buldu.

ABD merkezli CNN International, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Topçu ateşimizi görünce geri döndüler" ve "Terör örgütleri yanlış adımlar attığında ağır bedeller ödemelidir" açıklamalarına da yer verdiği haberinde Türkiye'nin sağlam bir duruş sergileyerek geri adım atmadığını yazdı.

Katar merkezli El Cezire ise internet sitesinden ve televizyondan duyurduğu haberinde 50 araçlık militan konvoyunun Afrin'e girmeye çalışırken Türk Silahlı Kuvvetleri'nin müdahalesiyle karşılaştığını yazdı ve Şam rejiminin 'konvoyların geri çekilmesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını' aktardı. 

KALABALIK SATRANÇ

ABD merkezli Washington Post'ta ise "Suriye'deki yeni çatışmada Türkiye ve İran karşı karşıya geliyor" başlığıyla bir makale yayımlandı. Yazıda, Afrin'deki teröristlere destek çıkan militanların "genelde Esad'ın askeri gücünü destekleyen İran yanlısı milisler olduğu" belirtildi.

Yazıda, Suriye'deki durum 'kalabalık bir satranç' ifadeleriyle tanımlandı. Almanya'nın DPA ajansı, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın "Sahadaki kirli anlaşmalara rağmen planımızı uygulamayı sürdüreceğiz" açıklamasına yer verirken, İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Esed destekçisi güçlerle doğrudan karşı karşıya gelmesi Suriye'deki manzarayı daha da karmaşık hale getirecek" yorumunu yayımladı.

France 24, Arab News, Jerusalem Post gibi kaynaklar da Afrin'de yaşananları "Suriye'nin kuzeyindeki gerginlik tırmanıyor" şeklinde duyurdu.

'BÖLGEDE KİMSEYİ DESTEKLEMİYORUZ'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD'nin Afrin'de kimseye destek vermediğini söyledi. Nauert, "ABD, Suriye'de bir sınır değişikliğine taraf değil. Biz değiştirmiyoruz, herhangi bir değişikliği ya da özerk bir yönetimi desteklemiyoruz. Şu anki sınırlarıyla güvenli, bağımsız ve birlik içinde bir Suriye'yi destekliyoruz" diye konuştu. Nauert, ABD'nin Afrin'de faaliyet göstermediğini, dolayısıyla orada yaşananlara dair bilgilerinin sınırlı olduğunu aktardı.

KAYNAKVATAN

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Türkiye'den resmen toprak istiyorlar" İRAN ÖZEL KUVVETLERİNİN REZİL RÜSVA OLDUĞU ANLAR =)))) RUSYA'YA BİR ŞOK DAHA Son dakika... Özel kuvvetler