Reklamlar

Dünyayı uyardı! 'Yeni bir savaşa gidiyoruz'

Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyasının (ICAN) Genel Sekreteri Beatrice Fihn, Donald Trump yönetiminin nükleer silah kullanımını kolaylaştırması nedeniyle endişe duyduklarını söyledi. Fihn, dünyayı nükleer savaşa doğru gidildiği yönünde uyardı.

İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'na katılan ICAN Genel Sekreteri Fihn, "ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer silah politikası nedeniyle ciddi endişe duyuyoruz. Bu politika, nükleer silah kullanımının alt sınırını düşürüyor ve daha fazla kullanılabilir nükleer silah üretimine olanak sağlıyor" dedi.

Fihn, "İstemediğimiz bir şey varsa o da Trump'ın daha fazla kullanılabilir silaha sahip olduğunu düşünmesi. Bizim tam tersi bir duruma ihtiyacımız var. Bu nedenle şu anki durum endişe verici ve olumsuz bir gelişme" şeklinde konuştu.

Davos'ta Amerikalı yetkililerle durumu konuşmak istediklerini belirten Fihn, "Trump yönetimi ile Davos'ta görüşmek için talebimiz oldu ama geri dönüş olmadı" bilgisini verdi.

'Her geçen gün bir gün daha yaklaşıyoruz'

Dünya liderleri ile konuşmak ve nükleer silahların ortadan kaldırılması anlaşmasına katılmalarını sağlamak için Davos'ta olduğunu ifade eden Fihn, "Nükleer silahlar var olduğu sürece kullanım riski var. Nükleer silahları sonsuza kadar tutacaksak elbet bir gün kullanılacak. Nükleer silahları yok etmediğimiz sürece kullanılacağı güne, her geçen gün bir gün daha yaklaşıyoruz" uyarısını yaptı.

Dünyada nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılacağına inandığını belirten Fihn, "Seçim yapma hakkımız var. Nükleer silahları ya şimdi ya da tekrar kullanıldıktan sonra ortadan kaldırırız" dedi.
Reklamlar
25 Ocak 2018
Reklamlar