Ana Sayfa
04 Aralık 2017 ( 564 izlenme )
Reklamlar

Emekliler emlak vergisini geri alabilirler

Emekliler emlak vergisini geri alabilirlerŞartları yerine getiren emekliler, 5 yıla kadar ödedikleri emlak vergisini geri alabiliyor.


Türkiye'deki milyonlarca emekli devletin belirlediği yasalarla bazı vergilerden muaf tutuluyor. Sabah Gazetesinin haberine göre; Emlak vergisinde emekliler belli metrekare eve sahip olmaları ve maaşlarından başka gelirleri olmamaları şartıyla muafiyetten yararlanabiliyor.

BRÜT 200 METREKAREYİ GEÇMEYECEK

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin aldıkları maaşlarından başka gelirleri yoksa, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için vergi ödemiyor. Emekli olduktan sonra başka bir işyerinde çalışarak gelir elde eden emekliler ise vergi ödüyor. Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor. 
 
5 YILA KADAR GERİ ALABİLİYORLAR

Emeklilerin belediyelere giderek konutlarıyla ilgili beyanda bulunurken emekli olduklarını da belirtmeleri gerekiyor. Bu durumda belediyeler emeklilerin emlak vergilerini sıfıra indiriyor. Geçmişte emlak vergisi ödemiş olan emekliler yukarıdaki şartları taşıyorlarsa bağlı bulundukları belediyelere dilekçe ile müracaat ederek 5 yıl geriye doğru ödedikleri paraları geri alabiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz olsaydınız ne yapardınız Erdoğan'dan Tüyler Ürperten Meydan Okuma Videosu Yeni (Son Ses İzleyin Ve Paylaşın) BAŞBAKAN 'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR ERDOĞAN ABD BÜYÜKELÇİSİNİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA TEHDİT ETTİ! ELÇİ BAŞINI BİLE KALDIRAMADI