Ana Sayfa
04 Aralık 2017 ( 555 izlenme )
Reklamlar

Emekliler emlak vergisini geri alabilirler

Emekliler emlak vergisini geri alabilirlerŞartları yerine getiren emekliler, 5 yıla kadar ödedikleri emlak vergisini geri alabiliyor.


Türkiye'deki milyonlarca emekli devletin belirlediği yasalarla bazı vergilerden muaf tutuluyor. Sabah Gazetesinin haberine göre; Emlak vergisinde emekliler belli metrekare eve sahip olmaları ve maaşlarından başka gelirleri olmamaları şartıyla muafiyetten yararlanabiliyor.

BRÜT 200 METREKAREYİ GEÇMEYECEK

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin aldıkları maaşlarından başka gelirleri yoksa, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için vergi ödemiyor. Emekli olduktan sonra başka bir işyerinde çalışarak gelir elde eden emekliler ise vergi ödüyor. Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor. 
 
5 YILA KADAR GERİ ALABİLİYORLAR

Emeklilerin belediyelere giderek konutlarıyla ilgili beyanda bulunurken emekli olduklarını da belirtmeleri gerekiyor. Bu durumda belediyeler emeklilerin emlak vergilerini sıfıra indiriyor. Geçmişte emlak vergisi ödemiş olan emekliler yukarıdaki şartları taşıyorlarsa bağlı bulundukları belediyelere dilekçe ile müracaat ederek 5 yıl geriye doğru ödedikleri paraları geri alabiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Günün ilk saatlerinde geldi bu kötü haber Trump’tan şaşırtan cevap: Silahı olmasaydı… BÜYÜK SKANDAL ..NATO TÜRKİYE'YE SAVAŞ AÇTI ! Tunceli'de 14 teröristi öldüren Şahinler JÖH timleri karargahta mehter marşı eşliğinde coşkuyla karşılandı..İZLE PAYLAŞ.