Ana Sayfa
25 Eylül 2018 ( 5878 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan Operasyon Sinyali Verince ABD Uçakları Bakın Ne Yaptı

Erdoğan Operasyon Sinyali Verince ABD Uçakları Bakın Ne YaptıTürkiye Operasyonlarla Tuzaklarını Bozunca Kuyruğu Kısılan ABD, Bu Sefer Açık Açık Bakın Ne Yaptı!Peki dün DAİŞ bugün PKK teröristlerinin işgalindeki Sincar’da, ABD ne işler çeviriyor, bir bakalım.

Tarih: Ağustos 2015
DAİŞ terör örgütünün hem Musul hem de Sincar’ı işgal ettiği günler.
Musul operasyonunun başlamasına daha 14 ay var.
ABD savaş uçakları Musul ve Sincar semalarında sorti yapıyor.

Sözde DAİŞ’e karşı hava operasyonu var.
Ama ortada ölen DAİŞ teröristi yok, onlar yerine Musul’da sürekli sivil hedefler vuruluyor.

Sincar, Irak’ta, Irak-Suriye sınırında, Irak’ın Musul kenti ile Suriye’nin Rakka şehirleri arasındaki bağlantı yolunun üzerinde.

O dönemde DAİŞ teröristleri, iki kale olarak kullandıkları Rakka-Musul arasındaki bağlantıyı Sincar üzerinden sağlıyor.

Sincar, dağlık bir bölge.
Teröristlerin saklanması için elverişli.
Üstelik hem Türkiye hem Suriye sınırına çok yakın.

ABD böylesine stratejik öneme sahip Sincar’da 2014-2016 arası DAİŞ teröristlerinin barınmasına göz yumdu.

Hatta Ağustos 2015’te sözde operasyonlardan birinde Peşmerge, Sincar’dan Suriye’ye doğru ilerleyen DAİŞ konvoyunu vurmaya kalktı.
ABD savaş uçakları derhal devreye girdi.
Sincar üzerinde görülen uçaklardan Peşmerge’ye “siz bırakın, biz hallederiz” mesajı geldi.

Ancak konvoyu bombalayan olmadı.
Bir süre sonra Peşmerge tekrar hareketlenince ABD’li komutanlardan biri Peşmerge komutanı Faysal el Kani’yle temasa geçti.

Kani ABD’den aldığı direktifi, El Cezire televizyonuna çıkıp açık açık anlattı, DAİŞ teröristlerinin gözlerinin önünden geçtiğini ancak Amerika yüzünden müdahale edemediklerini söyledi.

Birkaç gün sonra aynı yol üzerinde bir DAİŞ konvoyu daha belirdi. Bu kez tepelerinde bir de ABD helikopteri vardı. Takip edildiğinde görüldü ki helikopter konvoya ateş falan açmadı aksine Suriye sınırına kadar eskortluk etti.

ABD, 2014-2016 arası Sincar’da DAİŞ yapılanmasına bizzat kalkanlık etti. Sonra Musul operasyonu öncesi Sincar’dan DAİŞ’lileri çıkardı yerlerine ise PKK’lı teröristleri soktu.

PKK’nın Sincar’daki varlığı Ekim 2016’da başlayan Musul operasyonuyla iyice tescillendi. ABD, Musul operasyonuna direk dahil etmek istediği ancak Türkiye’nin sert tepkisi sonucu sahaya süremediği PKK’lı teröristleri, Sincar’da beslemeye aldı.

10 Aralık 2016 akşamı İstanbul Beşiktaş’ta hain bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Beşiktaş-Bursa maçı sonrası polislerimizi hedef alan PKK saldırısında 38 şehidimiz vardı.

Saldırı Cumartesi akşamı olmuştu.

11 Aralık Pazar sabahı Amerika’nın Kuzey Irak’ta Erbil başkonsolosu olan Ken Gross, PKK teröristlerinin konuşlandığı Sincar’a gitti, tepeye çıkıp, PKK’lı teröristlerle bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD için Sincar’ın önemi büyük. Terör örgütlerinin birini buradan çıkarıp, diğerini yerleştiriyor. Türkiye ise durumun farkında.

Bir yılı aşkın süredir Sincar’daki PKK yapılanmasına yönelik mesajlar veriliyor.

Sanırız Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kandil’deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar’daki sorunu, bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse,

biz buraları yerle bir ederiz” açıklaması şu andan itibaren operasyon aşamasına geçildiğinin göstergesi.

Taha Dağlı / Haber7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Üst aklın BÜYÜK takası 2. GELİYOR TOPRAKLARIMIZ GENİŞLİYOR 2023 Haritamız Ortaya Çıkıyor Rus gazetecinin Afrin haberi! Türk ordusunun ilk zaferi Lâiklik elden gidiyor diyince kendini kaybeden KEMALİST :))))