Ana Sayfa
23 Kasım 2017 ( 626 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan Rusya’ya Gidince Putin’den PYD ve ABD’yi Bitirecek Tarihi Sözler

Erdoğan Rusya’ya Gidince Putin’den PYD ve ABD’yi Bitirecek Tarihi Sözler
Suriye’nin geleceği için büyük önem taşıyan görüşme, Rusya’nın Soçi şehrinde başladı. Ankara, Moskova ve Tahran Suriye için masaya oturdu.

Üçlü görüşme öncesi liderler kısa bir basın açıklaması yaptı. Putin, İran ve Türkiye sayesinde DAEŞ’in Suriye’yi tamamen ele geçiremediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Türkiye ve İran’ın desteğiyle Suriye’nin parçalanması engellenmiştir. Yıllardır süren iç savaşın sonlandırılması mümkün olabilecek durumdadır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve yıllardır süren trajedinin bitmesi için önemli. Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Ruhani ise yabancı güçlerin Suriye’ye müdahalesinin bitmesi gerektiğini söyledi.

‘Kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum’
Erdoğan, Soçi’deki üçlü Suriye zirvesinde kritik kararlar alacaklarına inandıklarını kaydetti.

Putin: Suriye’de yeni bir aşamaya geçildi
Rusya Devlet Başkanı Putin ise “Türk ve İranlı liderlerin üstlendikleri rol olmasaydı Suriye’de askeri sürecin sonlanması mümkün olmazdı. Suriye’de artık siyasi çözüme yönelik yeni bir aşamaya geçildi.” diye konuştu.

‘Savaşın sonlandırılması mümkün olabilir’
Putin, “Türkiye ve İran’ın desteğiyle Suriye’nin parçalanması engellenmiştir. Yıllardır süren iç savaşın sonlandırılması mümkün olabilecek durumdadır.” dedi

PUTİN’DEN ERDOĞAN VE RUHANİYE TEŞEKKÜR

Üçlü zirveyle ilgili açıklama yapan Putin, İran ve Türkiye sayesinde DAEŞ’in Suriye’yi tamamen ele geçiremediğini söyledi. Erdoğan ve Ruhani’nin Suriye’deki çatışmaların kesilmesinde önemli rol oynadıklarını belirtti.

“Yeni bir aşamaya geldik” diyen Putin, artık Suriye’de siyasi uzlaşma zamanının geldiğini söyledi. Putin, “Siyasi çözüm Cenevre süreciyle tamamlanacak.

BM kararına uygun olarak etnik uzlaşı sağlanmalı. Barış sağlanması için tüm taraflar tavizlerde bulunmalı” açıklamasında bulundu.

RUHANİ: SİYASİ UZLAŞMANIN ZAMANI GELDİ

3 ülkenin bu konuda yakın çalışmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, siyasi uzlaşma zamanının geldiğini vurgulayan Ruhani, “Suriye’deki son terör hücreleri de yok edilmeli” dedi. Ruhani, yabancı güçlerin Suriye’ye müdahalesinin bitmesi gerektiğini de vurguladı.

ERDOĞAN: KRİTİK KARARLAR ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “Tüm konuları üçlü formatta ele alma fırsatımız oldu. Zirve yıllardır süren trajedinin bitmesi için önemli. Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Geçen hafta Putin’le etraflıca bir değerlendirme yapmıştık. Muhterem kardeşim Ruhani’nin de burada olmasıyla tüm konuları üçlü formatte ele alma fırsatımız oldu.

Astana süreci sahada olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile oldu. Zirve yıllardır süren trajedinin bitmesi için önemli. Geldiğimiz nokta önemlidir ama yeterli değildir.

Zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani daha sonra akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Soçi’deki üçlü zirvenin tek gündemi ise Suriye’deki geçiş süreci. Zirvede Suriye’de siyasi çözümün sağlanması için atılacak adımlar, şiddetin azaltılması için alınacak önlemler, terör örgütleriyle mücadele ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması gibi başlıklar ele alınıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Utanmadan bu milletten HAYIR demesini bekliyorlar .Hangi yüzle bunu istiyorsunuz !Amca hayırcı zihniyete öyle şeyler söylüyor ki .Gençler kesinlikle izlemeli bunu ISRAİL İÇİN HESAP.ZAMANI HALKIN YOĞUN TEPKİSİ ÜZERİNE İSTİFA ETTİ Nazlı Çelik'ten o iddialara zehir zemberek yanıt!