Ana Sayfa
30 Kasım 2017 ( 1529 izlenme )
Reklamlar

ERDOĞAN varken TÜRKİYE avucumuzda olamaz itirafı

Çarpıcı 'S-400' yorumu ve itirafı!

Rusya'dan alınan S-400'lerin Patriotlardan daha iyi olduğunu söyleyen Çek askeri uzman Martin Koller, ABD'nin geliştirilmiş Patriotları Türkiye'ye vermediğini de sözlerine ekledi.


NATO, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemleri satın almasından rahatsızlık duydu. Ancak önceki gün NATO Askeri Komitesi Başkanı Çek General Petr Pavel, kararını kabul etmekten başka seçenekleri olmadığını söyledi. U.S. News'a konuşan Pavel, "Bu duruma çok pragmatik bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini ifade etti.

Çek askeri uzman Martin Koller, NATO'nun Türkiye'nin S-400 kararı ile neden barıştığı konusunda değerlendirmede bulundu. 

'NATO ÜYELERİ S-400'Ü KOPYALAMAK İSTEYEBİLİR'

Rusya'nın güneyden vurulmasına olanak verdiğinden Türkiye'nin NATO için çok önemli bir partner olduğunu belirten Koller şunları söyledi: 

"Bu tartışmasız bir gerçek. Aksi takdirde Türkiye gibi Müslüman bir ülke NATO'da olamazdı. Coğrafi konumu ve ulusal yapısı bakımından Türkiye, NATO için yabancı konumda.

Rusya, Türkiye'ye S-400 verirse büyük ihtimalle sistemi kopya etmek isteyen NATO ülkeleri de ona oluşabilir. Sözgelimi Çekya'nın Tamara sistemleri. Bu sistemleri yalnızca kopyalamak için edinmiştik, ancak yapamamıştık. Diğer taraftan Rusya için böyle bir anlaşma faydalıysa bu ellerinde daha modern sistemleri olduğunu da gösterir."

'S-400, PATRIOT'TAN DAHA ETKİLİ' İTİRAFI

Koller, Ankara'nın ABD'nin Patriot sistemleri yerine S-400'ü tercih etmesi ile ilgili de ''Görünüşe göre de ABD, Türkiye'ye sistemin modernize edilmiş versiyonunu vermek istemiyor. Uzman değerlendirmelerine görede S-400'ler, Patriot sistemlerinden daha etkili.'' ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE BÖLGESEL GÜÇ HALİNE GELİYOR VE...'

Koller, Türkiye'nin bu kararı ile Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal etmesine ilişkin ''Türkiye, şimdilerde ABD'yi de AB'yi de memnun edebilecek konumda değil. Zira bölgesel bir güç haline geliyor ve kendi çıkarlarından endişe duyuyor. Türkiye, bir zamanlar Mustafa Kemal Atatürk'ün güçlü elleriyle yönetilen ve şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en az o kadar güçlü elleriyle yönetilen bir ülke ve birinin avcunda olma veya başkalarının çıkarlarına hizmet etmenin peşinde değil'' yorumunda bulundu.


Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD’yi ilk günden panikleten belgeler… Şimdi ABD düşünsün! ALMANYADA CANLI YAYINDA SALYALARINI AKITMIŞ İTLER ERDOĞANA SALDIRIYORLARDI BİR TÜRK ÇIKTI BAKIN NELER OLDU KESİNLİKLE İZLEYELİM !! FETÖ'cü hainler Külliye'nin önündeki sivillere bomba yağdırdı!. Yunanistan'dan darbeci askerlerle ilgili flaş açıklama