Ana Sayfa
23 Ocak 2018 ( 860 izlenme )
Reklamlar

IKBY'den küstah Afrin çıkışı! TSK'ya karşı..

IKBY'den küstah Afrin çıkışı! TSK'ya karşı..
Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı peşmergeler, Afrin'de TSK'ya karşı PYD'ye yardım etmek istediklerini ilan etti. Açıklama KYB yetkilisi Mala Bahtiyar'dan geldi.

IKBY'den küstah Afrin çıkışı! TSK'ya karşı..

Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'na Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden küstah bir tepki geldi. Talabani'ye bağlı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) partisinin politbüro üyesi Mala Bahtiyar, Peşmerge'nin TSK'ya karşı koymak için Afrine destek birlik göndermeye hazır olduklarını belirtti. 

PEŞMERGE GÖNDERMEK İSTİYORLARMIŞ

KYB'nin bir toplantısına katılan Bahtiyar, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zeytin Dalı operasyonu hakkında gelen sorulara cevap veren Bahtiyar, TSK karşısında Afrin'e Peşmerge yollamak istediklerini açıkladı.

Bahtiyar, “Bölge ülkeleri, özellikle de Türkiye tavrımızın ne yönde olduğunu biliyor. Mümkün olursa Afrin’e şimdi yardım ederiz. İzin verilirse güçlerimizi göndeririz”sözleriyle Afrin'de teröristlerle birlikte olacaklarını skandal bir biçimde açıkladı.

ANKARA İLE MÜZAKERE

Bahtiyar tehdit nityeliğindeki açıklamalarının arkasına, öncelikle Ankara ile kararın müzakere edileceği, eğer olumlu bir sonuç elde edilmezse Peşmerge'nin Afrin'e gönderileceğini belirtti.

IKBY'nin Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı Afrin’deki Suriyeli Kürt güçlerine TSK’ya karşı koymaları için destek birlikleri göndermeye hazır olduğunu söyleyen Bahtiyar, birlikleri göndermeden önce Ankara’ya yakın zamanda bir müzakere heyeti göndereceklerini ekledi. 

KAÇAK PEŞMERGE TSK'YA KARŞI

Geçtiğimiz aylarda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu sonrasında çıkan olaylarda Irak merkezi hükümeti Haşdi Şabi orduları ile Kerkük'e operasyon gerçekleştirmiş, Kerkük'ten Erbil'e kadar uzanan hat boyunca Peşmerge kaçarak geri çekilmişti. 

Şimdi ortaya çıkan bu durumda Türkiye'yi tehdit ederek gözdağı vermeye çalışan Bahtiyarın sözleri "İbdai'nin ordusundan kaçan Peşmerge Türkiye'ye karşı" yorumlarını beraberinde getirdi. 

BARZANİ'DEN 'AFRİN' AÇIKLAMASI

Afrin harekatını sindiremeyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski Başkanı Mesud Barzani sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı;

''Afrin'e gerçekleştirilen saldırılardan dolayı endişe duyuyoruz. Sivillerin hayatını kaybetmesine sebep olacak bu saldırı umarız bir an önce durur. Savaş ve şiddet Ortadoğu'daki sorunları daha da karmaşık hale getirdi. Bölgenin sorunlarına en iyi çözüm, barışçıl yollarla yapılmaktadır.''

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BM'den Türkiye'ye tarihî görev! Gebze'de kuruluyor, dokunulmaz olacak! 'Evden çıkmayın' uyarısı! Avrupa'da kaos! Koltuk için her şeyi verdi 137 yıllık hayal gerçekleşti!