Ana Sayfa
20 Şubat 2018 ( 396 izlenme )
Reklamlar

IRAK'TAN FLAŞ AÇIKLAMA

IKBY, merkezi yönetimin varlığını kabul etti
AA |  20 Şubat 2018 Salı
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) havalimanlarında merkezi yönetime bağlı güvenlik gücünün bulunması şartını kabul ettiğini ve bu havalimanlarını yakında uluslararası uçuşlara açacaklarını söyledi.

IKBY, merkezi yönetimin varlığını kabul etti
İbadi, başkent Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, IKBY ile  havalimanları, sınır kapılarının kontrolü ve askıda bulunan diğer konular  hakkında süren müzakerelerde son aşamaya gelindiğini ifade etti.

IKBY'nin merkezi yönetime bağlı güvenlik güçlerinin havalimanlarında  görev yapması şartını kabul ettiğini belirten İbadi, şunları aktardı:
 
"IKBY, güvenlik gücü ve pasaport işlemlerinden sorumlu memurların  havalimanlarında bulunması şartını kabul etti. Dünyanın her yerinde havalimanları  ve sınır kapıları kontrolleri merkezi yönetimlerde bulunur. Merkezi yönetimin  şartlarının tamamı kabul edilince havalimanları yurt dışı uçuşlarına açılacak.  Eğer şartlarımız kabul edilmezse 5 ay da 10 ay da o havalimanları açılmaz."
 
Kerkük'te Türkmenleri hedef alan suikastlar
 
İbadi, Kerkük'te Türkmenlere yönelik son aylarda gerçekleştirilen  suikastlarla ilgili sorulara da cevap verdi.
 
Başbakan İbadi, Kerkük'teki güvenlik durumunun iyi, bundan yana da  içinin rahat olduğunu savunarak, suikast iddialarının "abartıldığını düşündüğünü"  belirtti.
 
İbadi, Kerkük'teki tüm bileşenlerin güvenliğini koruma sorumlulukları  olduğunu da vurgulayarak, suikast eylemleriyle ilgili incelemelerin sürdüğünü  kaydetti.
 
Irak içerisinden İran'a yönelik NATO saldırıları iddialarına dair ise  İbadi, ülke topraklarının İran ve diğer hiçbir ülkeye saldırı için kullanılmasına  izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ERBAKAN HAYAL ETTİ ERDOĞAN GERÇEKLEŞTİRDİ Ezanı Mahkemeye Veren Kadına Savcıdan Tokat Gibi Cevap. Rusya'nın hava sahasını kapattı mı.. MUHTEŞEM BİR OLAY ! TSK'da askerler Osmanlı Ordu marşıyla yürüdü!