Ana Sayfa
11 Aralık 2017 ( 2402 izlenme )
Reklamlar

İRAN'DAN FLAŞ SUUDİ ARABİSTAN AÇIKLAMASI

'Suudi Arabistan'la iyi ilişkiler kurabiliriz'


İsrail başta Suudi Arabistan olmak üzere 'ılımlı Arapları' yanına çekmeye çalışırken İran'dan Riyad'a 'ilişkileri şartlı iyileştirme teklifi' geldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen'e yönelik bombardımanı durdurması ve İsrail ile ilişkileri kesmesi karşılığında Riyad'la ilişkileri düzeltmeye hazır olduklarını söyledi.Pazar günü İran meclisinde konuşan Ruhani, İran'ın bölgesel rakibi Suudi Arabistan'la 'ilişkileri düzeltebileceklerini ve iyi ilişkiler kurabileceklerini' söyledi.
 
'SUUDİ ARABİSTAN'LA BİR SORUNUMUZ YOK'Ruhani, "Suudi Arabistan'ın 2 şeyi durdurmasını istiyoruz. Siyonistlerle olan yanlış dostluğunu sonlandırsın ve Yemen'in insanlık dışı şekilde bombalanmasını durdursun. Suudi Arabistan'la bir sorunumuz yok ve ilişkileri yeniden kurabiliriz, iyi ilişkiler kurabiliriz. Ama bunu başlatmaları gereken onlar. Gelin ve başlatın" dedi.
 
?2016 başında Suudi Arabistan'ın ülkedeki Şii azınlığın önde gelen din adamlarından Şeyh Nimr el Nimr'i idam etmesi sonrası İran'da halk sokağa dökülmüş ve Suudi Arabistan'ın Tahran'daki elçilik binasına zarar vermişti. Bunun üzerine Riyad, diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürürken, Tahran eylemlerle ilgili şüphelileri yakalayıp gözaltına almıştı.
 
Geçen ay Husilerin Riyad'a fırlattığı balistik füze de Suudi Arabistan'ın İran'ı Yemen'deki Şii Husiler'e silah yardımı yapmakla suçlamasına neden olmuştu.
 
Suudi Arabistan İsrail'i tanımasa da, Tel Aviv ve Riyad bölgede İran'ın güçlenmesini kendi çıkarlarına yönelik bir tehdit olarak görüyor.
 
RUHANİ YARIN İSTANBUL'A GELİYOR
 
Diğer taraftan Ruhani, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından bu gelişmeye karşı izlenecek adımların ele alınacağı  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Liderler zirvesine katılmak üzere yarın İstanbul'a gelecek. 
Cumhurbaşkanlığı Bürosu İletişim Birimi Başkan Yardımcısı Perviz İsmaili Twittersayfasından yaptığı açıklamada, Ruhani'nin çarşamba günü düzenlenecek zirvede bir konuşma yapacağını bildirdi.
 
İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taheriyan, İran'ın Dışişleri ve Cumhurbaşkanı düzeyinde oturumlara katılacağını açıklamıştı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Reza Zarrab davasıyla ilgili 2 yakalama kararı SON DAKİKA .İRAN SINIRI AÇTI MESCİDDE HAYIR PROOAGANDASI YAPAN ADAMA BAKIN DEŞİFRE EDİYORUZ İZLEYİN YORUM SİZİN PAYLAŞMAYAN KALMASIN. 'Manhattan'da 1 milyondan fazla kişi ölecek!'