Ana Sayfa
17 Aralık 2017 ( 1963 izlenme )
Reklamlar

İRAN ORAYA ASKER YIĞIYOR

İran, Tahran-Akdeniz koridorunu devreye soktu

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Haşdi Şabi'nin eline geçmesi üzerine bu güzergahta askeri hareketlilik başladı. İran, Irak üzerinden Akdeniz’e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı.
Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de elindeki son büyük yerleşim olan Bukemal'i geçen ay rejim güçlerine bırakmasıyla rejim ve destekçisi yabancı terörist güçler, Suriye-Irak sınırında büyük bir alanının kontrolünü ele geçirdi.


Irak'ın Suriye sınırındaki bölgeler ise ekim sonlarından beri İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin kontrolünde.

Irak-Suriye hattının rejim ve İran destekli grupların eline geçmesini fırsata çeviren İran, Şam üzerinden Akdeniz’e uzanmasını amaçladığı koridorun Tahran- Şam hattını fiili olarak hayata geçirdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, rejim ve Haşdi Şabi güçlerinin sınır hattında buluşmasının ardından, aralarında İran devrim muhafızları ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinden militanları taşıyan bir askeri konvoy, Suriye’nin Irak sınırındaki Bukemal ilçesi üzerinden Deyrizor kentine girdi.

İran böylece Tahran-Şam karayolu hattını askeri amaçlarla kullanmaya başladı. Irak üzerinden Suriye'ye uzanan hat sayesinde İran, Suriye'deki askeri varlığını daha kolay bir şekilde sürdürebilme imkanına kavuştu.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, her fırsatta, ülkedeki yabancı savaşçıların ülkeden ayrılmasının barış ve siyasi geçişin önemli parçalarından biri olduğuna işaret ederek İran destekli yabancı terörist gruplarının ülke  sınırları dışına çıkarılması gerektiğinin önemine vurgu yapmıştı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yazın sineklerden rahatsız oluyorsanız kimyasal ilaç kullanmadan da sorununuzu çözebilirsiniz.. HAT PARÇALANDI .SON DAKİKA HABERLERİ PEŞPEŞE GELİYOR Abdullah Gül'den eleştirilere JET cevap ERDOĞAN'ın çağrısı üzerine O AB ülkesi Filistin Devleti'ni tanımaya hazırlanıyor