Ana Sayfa
20 Kasım 2017 ( 862 izlenme )
Reklamlar

İsrail ilan etti! 'İran'a karşı..

İsrail ilan etti! 'İran'a karşı...

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, Tahran'a karşı Suudilerle birlikte hareket ettiklerini belirterek iletişimin gizli tutulmasının Araplar tarafından istendiğini söyledi.
Ezeli düşmanlar Suudi arabistan ve İran'ın Ortadoğu'daki bilek güreşi Lübnan üstünden sürerken, İsrail'den sürpriz bir çıkış geldi.

İsrail Ordu radyosuna konuşan Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran'a karşı Suudi Arabistan ile birlikte hareket ettiklerini söyleyerek Riyad ve Tel Aviv'in gizli iletişim halinde olduğunu açıkladı.

Steinitz, iletişimin neden gizli  tutulduğu yönündeki soruyu, "Biz birçok Müslüman ve Arap ülkesiyle kısmen gizli  bağlantılarımız var ve genellikle bu bağlantıdan utanan biz değiliz. Bu ilişkilerin gizli tutulmasını isteyen karşı taraflar. Bizim için sorun değil ancak karşı tarafın isteğine saygı gösteriyoruz. Bu nedenle gizli tutuyoruz" sözleriyle yanıtladı.
  
İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da, geçen hafta Suudi İlaf gazetesine verdiği röportajda, "İran'a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız" demişti. Bir Suudi Arabistan gazetesine röportaj veren 'ilk' İsrail Genelkurmay Başkanı olan Eisenkot, yeni planın ABD Başkanı Donald Trump tarafından sahaya sürüldüğünü de eklemişti.

 

Tel Aviv ve Riyad yönetimleri, İran'a karşı ortak endişeleri paylaşıyor ve Tahran'ın Suriye ve Irak'ta istediğini elde etmesi bölgede yeni denklemlerin habercisi.

İran'a karşı toplandılar

Arap Birliği dışişleri bakanlarını olağanüstü gündemle toplayan Suudi Arabistan, İran'ın saldırganlığına kayıtsız kalmayacağını resmen ilan etti.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa etmesiyle gerilimin zirveye çıktığı bölgedeki son durumu değerlendiren Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, İran'ı kınadıklarını belirterek gerektiğinde ulusal güvenliklerini korumakta tereddüt etmeyeceklerini aktardı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Urfali İmam Darbe gecesi (15Temmuz) mahallesini sokak'a Cagriyor offff offff tüylerim diken diken oldu PAYLAŞALIM HAFIZALAR TAZELENSİN BAŞKANLIK SİSTEMİ GELİRSE.... Biz Demiyoruz CHP Millet Vekili Muharrem İnce Diyor :) Bitlis'te çığ düştü! Şehit ve yaralılarımız var Trump'ın tehdidine Türkiye'den sert cevap!