Ana Sayfa
09 Kasım 2017 ( 1147 izlenme )
Reklamlar

Jagland: Türkiye ayrılma talebinde bulundu!

Jagland: Türkiye ayrılma talebinde bulundu!

Avrupa’lı Yetkili Açıkladı Türkiye Ayrılma Talebinde Bulundu. Bu Daha Başlangıç Helal Olsun

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, Çavuşoğlu’ndan mektup aldığını ve Türkiye’nin büyük donörlük statüsünden ayrılma talebinde bulunduğunu söyledi.Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, Çavuşoğlu’ndan mektup aldığını ve Türkiye’nin büyük donörlük statüsünden ayrılma talebinde bulunduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Strazburg’da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. Kılıçdaroğlu ve Jagland görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

JAGLAN AÇIKLADI: ÇAVUŞOĞLU’NDAN MEKTUP ALDIM, TÜRKİYE AYRILMA TALEBİNDE BULUNDU!

Jagland, Türkiye’nin 2015’te kabul ettiği Avrupa Konseyi’ndeki büyük donör statüsünden ayrılma talebini içeren bir mektup aldığını açıkladı.

“ŞU AN NASIL BİR TAKVİM İŞLEYECEĞİNİ HENÜZ BİLEMİYORUM”

Konuya ilişkin bir soru üzerine Jagland, “Sayın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan bir mektup aldım. Mektup, Türkiye’nin artık (Avrupa Konseyi’nde) büyük donör olarak kalmayı sürdürmeyeceğini ifade ediyordu. Avrupa Konseyi’nde büyük donör olarak Büyük Britanya, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya Federasyonu ve Türkiye en çok maddi katkı sağlayan ülkelerdir. Şu anda nasıl bir takvim işleyeceğini henüz bilemiyorum.” ifadelerini kullandı.

“TÜRK YETKİLİLERLE MÜZAKERELERİMİZ DEVAM EDECEK”

Jagland, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) finansal açıdan her türlü desteğe ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi. Jagland, Türkiye’nin bu kararla Avrupa Konseyi’ne taahhütlerini yerine getirmeyeceğine dair bir işaret görmediği ve Türk yetkililerle karara dair müzakerelerin devam edeceği yorumunda bulundu.

Avrupa Konseyi bütçesine en fazla katkı sağlayan ülkeler arasına 2016 yılından itibaren dahil olan Türkiye bu kararla, yıllık katkı payını 13 milyondan 33 milyon avroya çıkarmıştı. Bu değişiklikle ayrıca AKPM’deki üye sayısı da 12’den 18’e çıkarılmış ve Türkçe, Avrupa Konseyi’nin çalışma dili haline gelmişti.

Kılıçdaroğlu: Burada evimde gibiyim

KILIÇDAROĞLU: BEN DE BURADA ÖĞRENDİM

Türkiye’nin büyük donörlükten ayrılma kararını Strazburg’da öğrendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu ise, “Burada öğrendim. Sağduyunun egemen olmasını isterim. Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nde büyük donör olarak yer alması bizim açımızdan çok önemli.” diye konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DÜNYAYI ŞOKE EDEN PROJE KANAL İSTANBUL PAYLAŞMAYAN KALMASIN Son dakika... Türkiye resti çekti! HULUSİ PAŞAMIZ ERMENİ VEKİLİ BÖYLE REZİL KEPAZE ETTİ ABD BÜYÜKELÇİSİ ÖYLE BİR YAKALANDIKİ ŞOK OLACAKSINIZ PAYLAŞMAYAN KALMASIN PAYLA