Ana Sayfa
05 Kasım 2017 ( 1205 izlenme )
Reklamlar

KATAR TÜM BASKILARA RAĞMEN DİMDİK DURUYOR..............

" önemli bir bölgesel oyuncu olarak kalacak"

 Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 'nin önemli bir bölgesel oyuncu olarak kalacağını ve Katar'ın güçlü bir ortak ve müttefiki olmaya devam edeceğini belirtti.

 resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre Bakan Muhammed, Fas'ta dün düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, " önemli bir bölgesel oyuncu olarak kalacak ve Katar'ın güçlü bir ortak ve müttefiki olmaya devam edecek." dedi.

Katar'dan Türkiye ile askeri ilişkilerini kesmesine dair taleplerin, otorite sahibi bir ülke için kabul edilemez olduğunu belirten Muhammed, "Bir gün gelir ABD güçlerinin ülkeden kovulması ya da Fransa ve İngiltere ile savunma alanındaki iş birliğimizin kesilmesi istenir." ifadelerine yer verdi.

Katar ve Türkiye arasında savunma, ekonomi, ikili ticaret ve yatırım alanlarında stratejik güçlü bir ilişkinin bulunduğunu kaydeden Muhammed, ülkesinin Türkiye, İngiltere, Fransa gibi çeşitli ülkelerle savunma alanlarında işbirliği anlaşmaları imzaladığına dikkati çekti.

"KATAR'IN DESTEĞİ DAİMA ŞEFFAF VE HERKESE AÇIK"
Katar'ın Gazze ve Hamas ile ilişkilerine değinen Muhammed, "Doha, bölgede barış ve istikrarın tesisi için Gazze halkına ve buradaki imar faaliyetlerine destek veriyor. Doha, kesinlikle harekete destek vermiyor. Katar'ın desteği daima şeffaf ve herkese açık oldu." diye konuştu.

Ülkesinin herhangi bir barış anlaşmasının temel şartı olarak Filistin'de ulusal birliğe önem verdiğine dikkati çeken Muhammed, Katar'ın ulusal uzlaşıyı memnuniyetle karşılayan ilk ülkelerden olduğunu belirtti.

Katar'ın Hamas'la ilişkisinin, hareketin Doha'daki siyasi ofisinin mevcudiyetiyle ilgili olduğunu kaydeden Muhammed, bu kapsamda Katar'ın İsrail'in 2008, 2009 ve 2014'teki Gazze saldırılarının sona ermesi için ara buluculuk konusunda yardımcı olduğunu bunun yanı sıra Gazze'nin imar faaliyetlerine destek olduğunu aktardı.

Muhammed, uluslararası sistemin Suriye, Yemen, Libya ve şu an Katar'da olduğu gibi çeşitli bölgelerde sivillerin ihtiyaçlarını karşılamada ve siyasi çatışmaların bir parçası olmalarını engellemede başarısız olduğunu kaydetti.

Körfez krizine değinen Muhammed, abluka uygulayan ülkelerin hikmetli davranmasını ve krizin çözümü için diyalog masasına oturmasını temenni ettiğini belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

..............................................................................................


akkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 9 güvenlik görevlisinin şehit olduğu hain saldırının ardından bölgede ve Kuzey Irak'ta operasyon düzenlendi. Terör örgütü PKK büyük bir darbe daha aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün "Kandil ve Sincar'ı yerle bir ederiz" dedi. Bu uyarıdan hemen sonra PKK'nın kamplarına son günlerin en büyük hava harekâtı gerçekleştirildi. Diyarbakır'dan kalkan F16'lar, İHA'larla belirlenen hedefleri yerle bir etti. 70 kadar terörist etkisiz hale getirildi.

BOZGUNA UĞRADILAR
İnsansız Hava Aracı (İHA)'lar, Şemdinli saldırısının ardından sınır kesimi ile Kuzey Irak bölgesindeki PKK kampları üzerinde keşif uçuşları yaparak görüntü aldı. Ardından düğmeye basıldı. Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 181'inci ve 182'nci filodan peş peşe F16 savaş uçakları havalandı. Lazer güdümlü füzelerinin de kullanıldığı hava harekâtında, üst düzey yöneticilerin de barındığı Kandil başta olmak üzere terör örgütü PKK'ya son günlerin en büyük hava harekâtı gerçekleştirildi. Operasyonda, İHA'ların belirlediği 36 hedef imha edildi.

​İNLERİNE GİRİLDİ
Hava harekâtıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan bilgilendirmede, Irak'ın kuzeyindeki , Sinath-Haftanin, Gara, Metina, Avaşin- Basyan, Zap ve Hakurk bölgelerinde bulunan PKK kamplarına yönelik 36 hedefe hava harekâtı düzenlendiği ve bölücü terör örgütü tarafından kullanıldığı tespit edilen barınak, silah mevzii ve silah/mühimmat depolarının imha edildiği belirtildi..

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dunya kaynıyor "İslam Birliği kurulacak, lideri de Türkiye olacak" Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması Prof. Küçükusta: Tüm sağlık reçeteleri yalan! Bizi zorla hasta ediyorlar, hastanelere gitmeyin!