Ana Sayfa
16 Kasım 2017 ( 2716 izlenme )
Reklamlar

Kimlik numarasının sırrı

Kimlik numarasının sırrı

Her vatandaşa verilen TC Kimlik Kartı ve numarasının aslında bir sebebi var. İşte 11 rakamdan oluşan ve kişiye özgü olan kimlik numarası hakkında bilmeniz gerekenler...
 Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün uzun yıllar sürdürdüğü çalışmaları sonucu hayata geçirdiği Mernis uygulaması ile her vatandaşa bir vatandaşlık numarası verilmiştir.

TC Kimlik Numarasını, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayıdır.

Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunmaktadır; ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermekte.

Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.

TC Kimlik Kartı ile ilgili diğer bilinmesi gerekenler:

  1. Taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahiptir.
  2. Kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır.
  3. Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklemektedir. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacaktır.
  4. Sahibinin doğrulanmasını Parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştirir.
  5. Önyüzünde ve arkayüzünde yer alan bölgeler ve bölgeler içerisindeki bilgiler, Avrupa Birliği tarafından belirlenen DSCENTS 15480-1 standardına uygun olarak geliştirilmiştir.
  6. Fiziksel özellikleri olarak ISOIEC 7810 ve ISOIEC 7816'yı desteklemektedir.
  7. Dayanıklılık ve diğer test yöntemleri ve kriterleri olarak DSCENTS 15480-1'i ve ISOIEC 10373-1'i desteklemektedir.
  8. İlk olarak sağlık ve sosyal güvenlik kurumu uygulamalarında kullanılmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hatay'da korkunç haber 10 ölü, 7 yaralı! Binek otomobilde tarihi rekor. Kemalist gençten pes dedirten hayal Burada hava eksi 62 derece...