Ana Sayfa
17 Şubat 2018 ( 426 izlenme )
Reklamlar

Lavrov açıkladı: ABD'nin Türkiye planı devam ediyor

Lavrov açıkladı: ABD'nin Türkiye planı devam ediyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Türkiye-Suriye sınırına PYD'lilerden luşan 30 bin kişilik ordu kurma planının devam ettiğini söyledi.

Lavrov açıkladı: ABD'nin Türkiye planı devam ediyor
ABD'nin Suriye'de teröristlerden 30 bin kişilik bir ordu kurma niyetinin değişmediğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD, Suriye'de vizyonsuz. Türkiye'nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldiler." dedi.

"ABD PKK'YA DAYANDI"

ABD'nin, Suriye'de 2-3 yıldır yasa dışı bir şekilde bulunduğunu dile getiren Lavrov, "ABD, Suriye'deki eylemlerinin başından itibaren Kürtlere dayandı (PYD) ve Türkiye'nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi. Türkiye'nin konumu farklı şekillerde değerlendirilebilir ancak bu konum bir gerçektir ve hiçbir zaman da sır değildi." ifadelerini kullandı.

"ABD TÜRKİYE'NİN TUTUMUNU GÖRMEZDEN GELDİ"

Lavrov, Türkiye'nin, Suriye'deki bazı grupları, birçok ülke tarafından terör örgütü kabul edilen PKK ile bağlantılı olarak tanımladığını hatırlattı.

Bu yaklaşımın bilindiğini anlatan Lavrov, "Türkiye defalarca Suriye sınırındaki bölgenin Kürtlerin kontrolüne geçmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğini belirtmişti ancak ABD, Türkiye'nin tutumunu görmezden gelerek Kürtlere muazzam silah yardımları yaptı." diye konuştu.

"30 BİN KİŞİLİK ORDU GERÇEĞİ DEĞİŞMEDİ"

ABD'nin söz konusu tutumunu eleştiren Lavrov, şunları kaydetti:

"ABD, Suriye'de vizyonsuz, dar bir bakış açısına ve belki de kötü niyetli yaklaşıma sahip. Kısa bir süre önce çoğunluğu Kürtlerden oluşan ve Türkiye-Suriye sınırı arasında 30 bin kişilik bir ordu kuracaklarını söylediler. Sonra beceriksizce bu açıklamaları reddettiler ancak bu açıklamalar, söz konusu niyetlerinin devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Sonrasında Türkiye, Afrin operasyonunu başlattı. Bu açıkçası benim için sürpriz olmadı. Ankara'nın sürekli uyarılarını Washington görmezden geldi."

YENİAKİT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rusya: Büyük tehdit! Savaş çıkarsa... PAYLAŞMAYAN KALMASIN ...ÖNEMLİDİR Kanal İstanbul Gerçek Görüntüler Yayınlandı MÜTHİŞ GÖZ YANILMALARI .HEM HAYRANLIKLA HEM HAYRET İLE İZLEYECEKSİNİZ...