Ana Sayfa
13 Aralık 2017 ( 2096 izlenme )
Reklamlar

Menderes’i asanlar ona dokunamadılar çünkü o hic birimizin bilmediği o tarikata üye idi. Lütfen okuyun

Menderes’i asanlar ona dokunamadılar çünkü o hic birimizin bilmediği o tarikata üye idi. Lütfen okuyun


VATİKAN VE CELAL BAYAR ++
(Lütfen Paylaşalım)

1960 darbesinden sonra Adnan Menderes ve arkadaşları idam edildi. Menderes’le birlikte DP’yi kuran Cumhurbaşkanı “Celal Bayar” ise yaş sınırı sebebiyle idam edilmedi. 60-65 yaşın üstünde olanlar asılamazdı. Sizce gerçek bu mu? Tüm yasaları, kanunları çiğneyen darbeciler bu kanun ve yasayı mı dinleyecekti. Ohalde dikkatli okuyun.

Türkiye’de Vatikan Büyükelçiliği yok, sadece temsilcilik vardı. İlk defa temsilcilik açma hakkını bunlara “Celal Bayar” sağlıyor. Vatikan, Kardinal Roncalli’yi temsilci olarak Türkiye’ye atıyor. Kardinal Roncalli, İstanbul’da Celal Bayar ile yakın bir dostluk kurdu. Bu yüzden araları çok iyiydi.

Kardinal Roncalli, Hıristiyanlığı koruyup yayan Gül ve Haç tarikatının üyesiydi. Celâl Bayar Cumhurbaşkanı olunca o da bu tarikata üye oldu.

1958’e gelindiğnde Roncalli, beklenmedik şekilde Papa seçildi.

Celal Bayar ile Roncalli’nin dostluğu Türkiye tarihindeki bir ilke de imzasını atmıştır. Celal Bayar, eski dostu Roncalli, Papa seçilince Vatikan’a giderek onu bizzat makamında kutlayan ilk Türk ve Müslüman devlet başkanı oldu. O güne kadar hiçbir Müslüman devlet başkanı, Papa’nın ayağına gitmemişti.

Papa Roncalli, Bayar’ın bu cesur girişimini karşılıksız bırakmadı. 1960’ta yapılan askeri darbede Yassıada’ya gönderilen ve daha sonra da idama mahkûm edilen Celal Bayar’a çok anlamlı bir jest yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına Celal Bayar’ı idama mahkûm eden Sikıyönetim Mahkemesi idamdan birkaç saat önce kararından vazgeçti. Bir gece önce Ankara’ya gelen ve bizzat Papa Roncalli’nin mesajını ileten kardinaller, darbeci subaylara Celal Bayar idam edilirse Papa’nın ve tüm Katolik âlemim karşılarında bulacaklarını en sert dille bildirdi.

1960’da Bayar idama mahkum edilince, o günlerde Papa olan Roncalli, Türkiye’ye dört kardinal yolluyor. “Celal Bayar’ı idam ederseniz dünyayı karşınıza koyarım” diye de tehdit ediyor.

O yıllarda Bayar’ın asılabilmesi için yaş kanununu kaldırmışlardı. Ama Papa’nın bildirisinden sonra yaş haddi tekrar gündeme geldi ve Bayar idamdan kurtuldu.

Anlayacağınız, Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın verilmiş idam kararını, daha sonra Papa seçilen Türkiye’deki Vatikan casusu Kardinal Roncalli engelledi.

Sonuçta zavallı Adnan Menderes ve arkadaşları asıldılar, komitacı Celal Bayar daha uzun yıllar yaşadı.

Kardinal Roncalli, Vatikan Türkiye temsilcisiyken İstanbul Şişli’deki Ölçek Sokak’ta oturuyordu. Bugün Pangaltı’da Vatikan Temsilciliği’nin bulunduğu sokak. Ama bu günlerde oraya giderseniz, Ölçek Sokağı’nın isminin Kardinal Roncalli Sokak olarak değiştirildiğini görürsünüz.

— Mustafa Güldağı —

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sayı artıyor 47 kişi karantinada… AMERİKA VERMEK İSTEMEDİ ASELSAN KENDİ YAPTIVE ORTAYA MUHTEŞEM BİR SONUÇ ÇIKTI... Aselsan’a ABD şantajı Burhan Kuzu öyle bir şey söyledi ki .Bugüne kadar kimse bunu dile getirmemişti