Ana Sayfa
03 Aralık 2017 ( 264 izlenme )
Reklamlar

NATO’daki skandal, daha büyük oyunların habercisi

NATO’daki skandal, daha büyük oyunların habercisi

Azerbaycan’ın önde gelen dış istihbarat uzmanı Faruk Mammadov, NATO ve Türkiye ilişkilerini, yaşanan son skandalı Yeni Akit gazetesi için değerlendirdi.NATO skandalı aslında birilerinin çıkarlarına ve amaçlarına hizmet etmekte” diyen Mammadov, “Bugün Avrupa, Amerika ve Türkiye ilişkilerine bakacak olursak şunu açıkça söyleyebiliriz ki, burada daha büyük oyunlar dönüyor. Aslında Türkiye Cumhuriyeti kurucusunun ve günümüzdeki cumhurbaşkanının böyle hedef seçilmeleri diplomatik ahlak kurallarının çiğnenmesi demektir. 

TÜRKİYE BAĞIMSIZ BİR ÜLKE

Eğer bunlar göze alınıp bir NATO üye ülkesine karşı böylesi hareketler yapılıyorsa o zaman ileride daha büyük politik ve diplomatik skandalların veya baskıların olacağı açık şekilde ortaya konulmuş oldu” yorumunu yaptı.

Mammadov, “Amerika ve Rusya`nın siyasi konumu, NATO`nun siyasi durumu anlamına gelmemektedir. Türkiye; Amerika’nın bir kenti veya Amerika güdümünde olan ülke değil ki, Amerika’ya uygun siyaset yürütsün. Türkiye bağımsız bir ülke. Kendi iç ve dış politikasını üretmekte ve ona uygun yola çıkmaktadır. Kendi stratejisi, bağımsız dış politikası olan ülkedir. Türkiye bugün bunun mücadelesini veriyor aslında. ABD`yle beraber adım atmaması normal” diye konuştu.

NATO’NUN TÜRKİYE`YEİHTİYACI VAR

Bugün Türkiye NATO`da daha farklı bir konumda. Aslında bugün Avrupa’nın Milli Güvenliği tehdit altında ve Avrupa, Amerika ve NATO`nun Türkiye`ye ihtiyacı var” diyen Mammadov şunları söyledi: “Rusya baskısı ve işgali her zaman için mevcut. NATO`nun son iki senede Doğu Avrupa`da askeri tatbikatları artırması, bunun açık göstergesi. NATO’nun Türkiye`ye ve Türk ordusuna ihtiyacı her zamankinden daha fazla. Türkiye bugün NATO ülkesi fakat terörle mücadelede yalnız. Bu da gösteriyor ki, aslında Avrupa bu konuda Türkiye ile aynı yolda ve fikirde değil. Bu da üye olan ülkeye karşı diplomatik saygısızlık demek.

TÜRKİYE BU DURUMDAN YARARLANMALI

Batılı siyasiler hep oyun oynar. Onların bir yerlere kayması normal. Zaten hep öyle olmuştur. Yeni bir siyasi dönem başlamadan önce onlar bir yerlere kayarlar ve aslında bu olacakları önceden göstermek demektir” tespitinde bulunan Faruk Mammadov, “NATO skandalı aslında daha büyük bir süreç. Bu konunun peşini Türkiye bırakmamalı diye düşünüyorum. Terörle savaşta yalnız bırakılan, dış politikada yanında NATO’nun desteğini hissedemeyen, Suriye konusunda en çok yükü üzerine alan bir Türkiye’nin bu durumdan çok güzel şekilde yararlanması gerek diye düşünüyorum. Türkiye daha büyük hedefleri olan bir ülke şimdi. Bundan yola çıkarak Türkiye`nin uluslararası ilişkilerde daha güçlü ve dikkatli olması gerekir” diye konuştu.


YENİ AKİT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anlaşma imzalandı, Türkiye'nin her yerine kurulacak İstanbulun göbeğinde CHP ve HDP biji apo Sloganları atıyor. KILIÇDAROĞLU SORULAN SORUYA CEVAP BİLE VEREMEDİ EĞER İKTİDAR OLURSANIZ... DOMBRA dinleyerek kendinden geçen aile