Ana Sayfa
30 Eylül 2018 ( 3560 izlenme )
Reklamlar

NATO'DAN TÜRKİYE HAKKINDA KRİTİK AÇIKLAMA


NATO'DAN KRİTİK AÇIKLAMA

NATO tatbikatındaki skandal bir daha yaşanmayacak'


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Nato tatbikatındaki skandalın bir daha yaşanmayacağı konusunda Erdoğan'a garanti verdik. Soruşturma sürüyor." dedi.NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "NATO tatbikatındaki skandalın bir daha yaşanmayacağı konusunda Erdoğan'a garanti verdik. Soruşturma sürüyor." dedi.

Düzenlediği basın toplantısında  Türkiye'den daha önce de özür dilediğini hatırlatan, son olarak da hafta sonu  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bizzat özür dilediğini belirten Stoltenberg, bu skandalın bir daha yaşanmayacağı konusunda garanti verdiğini de söyledi.Peki Nato skandalı neydi hatırlayalım ;Norveç'teki Trident Javelin tatbikatı sürerken, sahte hesaptan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'NATO düşmanı' gibi gösteren paylaşımlar yapıldı.

Söz konusu sahte hesapta NATO'yu karalayan başka paylaşımlara da yer verildi.

Sahte hesabı açan Kürt asıllı bir Norveçli vatandaşı, NATO'yu zarara uğratan anlaşmalar yapıldığını ileri sürdü, bisikletli çocukların bombalanarak 'görevin tamamlandığı' bir mesaj da yayınladı.

Tatbikatta görevli Türk subayların durumu fark etmesi üzerine skandal ortaya çıktı. Türk subaylar, şu cevabı verdiler:

"Bu yalan haberdir! Türkiye onlarca yıldır NATO'nun güvenlir ve sadık bir partneridir. Böyle bir anlaşma yapılmadı. RTerdogan hesabı sahtedir. Lütfen bu hesabı mümkün olan en kısa sürede kapatınız!"

RESMEN ÖZÜR DİLEDİLER

Türkiye'yi ayağa kaldıran rezaletin ardından NATO ve Norveç, resmen özür dilemişti.

Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'düşman' hedefler arasında gösterildiğinin ortaya çıkması üzerine açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Olaylar, tek bir kişinin eylemlerinden kaynaklanıyor ve NATO'nun görüşlerini yansıtmıyor" ifadesini kullanmış ve özür dilemişti.

Stoltenberg, söz konusu rezalete yol açan kişinin NATO çalışanı olmadığını ve Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memur olduğunu belirtmişti. Kürt asıllı NATO çalışanı, görevinden uzaklaştırılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Kanada'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile yüz yüze görüşerek de özür diledi.

Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen ise, rezaletin ülkesinin görüş ve politikalarını yansıtmadığını belirtti. Bakke-Jensen, Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, "Mesajın içeriğinden ötürü özür diliyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve yakın iş birliğimize değer veriyoruz" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ARTIK TÜRKİYE'NİN C PLANI DEVREDE BORDO BERELİLER ALMAN GENERALLERİ VURDU (Ergün Diler ) Yukseklik korkusu olan izlemesin.. EZAN HADİ EZAN AMA BİRDE 11 CİVARINDA, KUR'AN OKUNMAYA BAŞLANDI..