Ana Sayfa
03 Aralık 2017 ( 1760 izlenme )
Reklamlar

NEFESLER TUTULDU ELLER TETİKTE

Afrin'de gergin bekleyiş! Eğer...

Afrin’de gözetleme ve kontrolün tesisi olan birinci aşama tamamlandı. İkinci aşamada milli güvenliğe tehdit halinde meşru müdafaa kapsamında operasyon için düğmeye basılacak.Afrin'in terörist unsurlardan arındırılmasına ilişkin kararlı duruşunu sürdüren Türkiye, PYD'nin Türk askerine kurduğu türlü pusular karşısında müttefiklerinden gerekli hassasiyeti göremedi.


Afrin konusunda son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’deki gibi kontrol ve gözetlemenoktalarının oluşturulması önerisini getirdi ve artık burada yaşayan halkın geri döndürülmesi için sürecin başlatılması gerektiğini vurguladı. Türkiye, Afrin'de meşru müdafaa kapsamında her türlü adımı atma konusunda da ciddi.

BÖLGENİN KONTROLÜ ŞART

Afrin çevresinde zaten fiilen gözetleme ve kontrol noktaları oluşturulmuş durumda. Afrin'in kuzey, güney, batı ve doğusunda Fırat Kalkanı unsurlarının bulunduğu bölgeden terörist örgüt adım adım takip ediliyor. Havadan ve karadan gözlem faaliyetleri aralıksız yürütülüyor. Ancak burada bir açık nokta, Halep üzerinden Afrin’e ulaşan güzergah olan Tel Rifat ile Minniğ Havaalanı bölgesinde de kontrolün tesis edilerek, bölgeden terörist ve mühimmat akışının kesilmesi isteniyor. Kontrolün sağlanması halinde, terörist örgüte Münbiç ve Halep istikametinden gelen destek tamamen kesilmiş olacak.

MEŞRU MÜDAFA HAKKI KULLANILABİLİR

Afrin’de gözetleme ve kontrolün tesisi olan birinci aşama fiiliyatta neredeyse tamamlanmış durumdayken, ikinci aşama için de Türkiye, müttefiklerine, “Destek vermeyin ama karşımızda da olmayın” mesajı veriyor. Afrin’deki terörist varlığın Türkiye’ye karşı beka sorunu oluşturması durumunda, bölgede meşru müdafaa kapsamında operasyon için harekete geçilecek.

Türkiye’nin milli güvenlik sorunu olarak gördüğü Afrin’deki gelişmeler yakından izlenirken, TSK unsurları da eller tetikte bekliyor. Sınır ihlalleri ve tacizlere müsamaha gösterilmeyeceği tüm muhataplara en üstten en alta kadar tüm kademelerde iletilmiş durumda.

TEL RİFAT VE MİNNİĞ STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Tel Rifat bölgesi, Suriye’de 2011 yılında bağımsızlık hareketinin başlatılmasıyla simgeleşen bir bölge. Uzun süre muhaliflerin elindeki bu Türkmen bölgesi, muhaliflerin kalesi olarak görülüyordu. Ancak DEAŞ’ın eline geçmesinin ardından PYD’ye teslim edildi. Tel Rifat ile Minniğ Havaalanı bölgesinin kontrol altına alınması, muhalifler için hem simgesel, hem de PYD/YPG’ye lojistik desteğin bağlantı noktası olarak stratejik öneme sahip.

KAYNAKYENİŞAFAK

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ORDUMUZUN YENİ ELEKTROMANYETİK SİLAHI (TUFAN) ÖYLE BİR ÖZELLİĞİ VARKİ...PAYLAŞMAYAN KALMASIN TÜRKİYE O TELEFONU HİNDİSTAN'A GÖNDERİYOR CHP'Lİ BAŞKANA SİLAHLI SALDIRI MÜTHİŞ İTİRAF !