Ana Sayfa
22 Kasım 2017 ( 2660 izlenme )
Reklamlar

O ülkeden Türkiye'ye çağrı! Birlikte yapalım

O ülkeden Türkiye'ye çağrı! Birlikte yapalım

Irak Planlama Bakanı Cumeyli, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA'ya, Irak'ta kurtarılan bölgelerin imarına katılma çağrısında bulundu.

Irak Planlama Bakanı Selman Cumeyli, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) Irak'ta kurtarılan bölgelerin imarına katılma çağrısında bulundu.

Planlama Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Cumeyli ile TİKA Bağdat Koordinatörü Cüneyt Esmer'in bir araya geldiği belirtildi. Açıklamada, Irak ile TİKA arasında yakın bir gelecekte imzalanması beklenen iş birliği mutabakat zaptının ele alındığı ifade edildi.

Açıklamaya göre Cumeyli, Irak hükümetinin tüm ülkelerle ekonomik ilişkileri güçlendirme hedefiyle izlediği açılım politikası çerçevesinde Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişim gösterdiğini söyledi.

Cumeyli, ayrıca TİKA'yı Irak'ta kurtarılan bölgelerin imarına ve kadroların geliştirilmesine katılmaya çağırdı.

TİKA Bağdat Koordinatörü Esmer de TİKA'nın yeniden imar kampanyası kapsamındaki projelerinin de aralarında bulunduğu her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Esmer, Irak'ta tüm alanlardaki kadroların kapasitelerinin geliştirilebilme imkanı bulunduğunu kaydetti.

Terör örgütü DEAŞ tarafından 2014'te ele geçirilen kentler, askeri operasyonlar ve çatışmalar nedeniyle ciddi hasar gördü. Irak hükümetinin verilerine göre, söz konusu bölgelerin yeniden imarı için 100 milyar dolara ihtiyaç var.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLADI İstifa eden Erdoğan’ın koruması olayı anlattı. “Abi dayanamıyorum… Son Dakikka 2 İlde Okullar 12 Şubat’a Kadar Tatil Edildi… ÇIN 'DEN FLAŞ FILISTIN AÇIKLAMASI