Ana Sayfa
28 Şubat 2018 ( 200 izlenme )
Reklamlar

Ortalığı karıştıracak 'Nükleer' iddiası

Ortalığı karıştıracak 'Nükleer' iddiası
Kuzey Kore'nin Suriye'ye kimyasal silah yapımında kullanılabilecek materyaller gönderdiği belirtildi.
Ortalığı karıştıracak 'Nükleer' iddiası

 
New York Times gazetesininin Birleşmiş Milletler (BM) yaptırım komitesinin henüz yayımlanmayan raporuna dayandırarak verdiği haberde, Kuzey Kore'nin, asite dayanıklı kiremitler ve termometreler gibi kimyasal silah yapımında kullanılabilecek materyalleri Suriye'ye gönderdiği ifade edildi.

Haberde, geçen yıl ocak ayında, kimyasal silah fabrikalarında kullanılan asite dirençli kiremit taşıyan ve Şam'a giden iki geminin uluslararası sularda durdurulduğuna dikkat çekildi.

'SURİYE'DE GÖRÜLDÜLER'


Kuzey Koreli füze teknisyenlerinin Suriye'de kimyasal silah ve füze tesislerinde çalışırken görüldüğü belirtilen haberde, raporun, Suriye ile Kuzey Kore arasındaki bu ticaretin Suriye'nin kimyasal silah bulundurmaya devam etmesine ve Kuzey Kore'ye de nükleer ve füze programları için nakit girmesine katkı sağlayacağına işaret ettiği vurgulandı.

Haberde, olası kimyasal silah bileşenlerinin, 2012-2017 yıllarında Kuzey Kore'den Suriye'ye gönderilen, askeri ve sivil amaçlar için kullanılabilecek yasaklı balistik füze ve malzemelerinin bir parçası olduğu vurgulandı.

Haberde, raporu hazırlayan uzmanların, ellerindeki kanıtlarla, Kuzey Kore ile Suriye arasında kimyasal silahlar konusunda ''mevcut ve devam eden bir iş birliği'' olup olmadığını söylemenin zor olduğunu belirttikleri aktarıldı.

BM'DEN ÜLKELERE ÇAĞRI

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, AA muhabirin rapora ilişkin sorusuna cevap verirken, raporu henüz görmediğini ancak bütün ülkelerin BM Güvenlik Konseyinin yaptırımlarına uyma yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Suudi Arabistan’a roketli saldırı… Yaralılar var! 7 HAZİRAN'DA DEVLET YIKILIYORDU!! İŞTE SİSTEMİN REZALETİ PAYLAŞMAYAN KALMASIN!! Türkiye'ye geldi, Rumların etekleri tutuştu ABD ve Rusya İtiraf Etti! Türkiye Bunu Yaptıysa Herşeyi Yapar