Ana Sayfa
16 Kasım 2017 ( 669 izlenme )
Reklamlar

Saddam hüseyinin son konuşması

Saddam hüseyinin son konuşması


AMERİKA ÖYLE Bİ OYUN OYNAMIŞTI Kİ.. İSRAİLE KAFA TUTAN SADDAMI HALKI ARTIK HAİN OLARAK GÖRÜYORDU. YA SONRA NE OLDU AMERİKA IRAK'A DEMOKRASİ Mİ GÖTÜRDÜ ? İŞTE SADDAMIN SON KONUŞMASI.

24 yıl boyunca Irak’ı yönetti. Söylediği her söz kanundu. ABD operasyonuyla devrildi. Dün yargı önüne çıkan Saddam Hüseyin yine herkese meydan okudu!

Saddam davası Bağdat’ın içindeki Yeşil Bölge’de bulunan Baas Partisi’nin eski binasında yapıldı. Saddam Hüseyin geceyarısı Amerikan ordusuna ait bir helikopterle, mahkeme binasına getirildi. 15 dakikalık uçuş boyunca Saddam’ın oldukça gergin olduğu belirtildi. Ben ve diğer basın mensupları duruşmadan 3 saat önce Irak Özel Mahkemesi binasına alındık. Güvenlik önlemlerinin sıkılığı dikkat çekiciydi. Beyaz Saray’a girmek bile daha kolaydı. 1 saat sonra, Saddam ve 143 Iraklı’nın öldürüldüğü Duceil katliamından sorumlu tutulan 7 yardımcısı duruşma salonuna getirildi.Bitkin görünüyordu

Çizgili koyu gri takım elbise ve beyaz bir gömlek giyen Saddam’ı, çelik yelekli iki Iraklı muhafız salona getirdi. Sakalları beyazlaşan Saddam, geçen yıl ifade vermek için getirildiği mahkemede gördüğümden çok daha zayıf görünüyordu. Saddam oturmadan önce koluna giren muhafızlara “Yavaş olun” diyerek uyardı.

Kuran’ı bırakmadı
Saddam ve diğer sanıklar yerlerine oturduktan sonra Iraklı Kürt Başyargıç kimlik bilgilerini almak üzere sorguya başladı. Elbette ilk sırada Saddam vardı… Elinden Kuran’ı bırakmayan Saddam ayağa kalkarak ceketinin önünü ilikledi. Saddam’ın “Siz kimsiniz? Bu mahkeme ne istiyor” şeklindeki ilk sözleri kolay pes etmeyeceğini gösterdi. Saddam “Ben Irak’ın devlet başkanı olarak anayasal haklarımı koruyorum” diye bağırıyordu. Hakim kimliğini açıklamaya ikna etmeye çalışsa da Saddam bunu reddetti ve yerine oturdu.

Kefiye şovu
Iraklı hakim demir parmaklı bariyerle çevrilmiş bölmelerde oturan Saddam’ın yardımcılarına döndü. Geleneksel Arap kıyafetleri giyen 7 yardımcısı sorularını cevaplamadı. Saddam’ın üvey kardeşi Barzan, “Mahkemeye girerken başımdaki kefiyeyi aldılar. Ben Arap’ım. Bu bana hakarettir, konuşmayacağım” dedi. Yargıç sanıkların kefiyelerinin getirilmesini istedi. Saddam’ın kurmayları bu şekilde Iraklı direnişçilere milliyetçilik mesajı verdi.

Muhafızla kavga
Sanıklar kefiyeleri başlarına geçirdikten sonra sorgu devam etti. Taha Yasin Ramazan da Saddam gibi kendini mahkemeye tanıtmayı reddetti. 3 saat süren duruşmanın ortalarında hakimin mikrofonu bozulunca ara verildi. Saddam dışarı çıkmak için hareketlendi. Ayağa kalkan Saddam, muhafızları sinirli bir şekilde itti. Muhafızlar tutmaya çalışınca Saddam yine kurtulmak için mücadele etti ve bağrışmalar yaşandı. Sürtüşmeden sonra Saddam’ın kendi başına yürümesine izin verildi.

Dava ertelendi
Devrik lider biraz hava alıp döndü. Yargıç salona girince herkes ayağa kalktı. Saddam yerinden kıpırdamadı. Devrik lider’in “Diyeceklerimi dedim. Suçlu değilim” sözüyle duruşma bitti. Tanıklar mahkemeye çıkmaktan korktuğu için dava 28 Kasım’a ertelendi.

Hakim ile ağız dalaşına girdi
Hakim: Sayın Saddam ayağa kalkın ve kendinizi tanıtın.

Saddam: (Düğmesini ilikleyip, elindeki Kuran’ı açıp okumaya başlayarak) Bismillahirrahmanirrahim… Tanrı adına savaşanlar her zaman zaferi kazanırlar. Allah’ın merhametine sığınıyorum…

Hakim: (Lafını keserek) Sayın Saddam. Sizden öncelikle adınızı, görevinizi ve adresinizi belirtmenizi istiyoruz. Ondan sonra istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Saddam: Fazla bir şey söylemeyecektim.

Hakim: Tamam. Ancak önce kimliğinizi belirtin. Mahkeme kayıtlarına girmesi gerekiyor. Sizi dinlemek istediğimiz zaman zaten söz vereceğiz.

Saddam: Öncelikle, siz kimsiniz ve nesiniz? Kim olduğunuzu öğrenmek istiyorum.

Hakim: Bu gördüğünüz Irak Mahkemesi’dir.

Saddam: Hepiniz yargıç mısınız? Kim atadı sizi? Bu mahkemeden önce yargıçlık yapmış mıydınız? Önce bunu anlatın bana!

Hakim: Bu mahkemede böyle konuşamazsın. Detaylara gerek yok.

Saddam: Hayır gerek var! Ben gecenin 02:30’undan beri bu askeri binada tutuluyorum. Saat dokuzdan beri de bu takım elbiseyi giyiyorum. Defalarca çıkarıp yeniden giymemi istediler.

Hakim: Adınız ve göreviniz nedir? Cevap vermeyecekseniz lütfen oturun ve diğer sanıkların yanıt vermesine izin verin.

Saddam: Beni çok iyi tanıyorsunuz. Sen bir Iraklısın ve beni biliyorsun. Şunu da biliyorsun ki ben hiç usanmam. Bu mahkeme ne istiyor? Irak Devlet Başkanı olarak anayasal haklarımı koruyorum.

Hakim: Evet seni tanıyorum. Saddam Hüseyin
El Mecid’sin. Irak’ın eski Devlet Başkanısın.

Saddam: (İşaret parmağını yargıca yöneltip
bağırarak) Ben eski falan demedim!

Hakim: Bakın bunlar sadece formaliteler. Adınızı ve görevinizi kayıtlara gireceğiz.

Saddam: Benim bir kağıt kalem almama bile müsade etmediler. Sanırım bugünlerde kağıttan çok korkuluyor. Size karşı herhangi bir husumet beslemiyorum. Ben, beni seçen büyük Irak halkının temsilciyim.

Hakim: Sizinle ilgili kişisel bilgilerim dava için yeterli değil. Kayıtlara geçmek gerek.

Saddam: Sizi görevlendiren organı tanımıyorum. Bu saldırganlığı tanımıyorum… Kanunsuzluk üzerine kurulan bu sözde mahkemeye cevap vermiyorum.

Hakim: Sayın Saddam. Suçlu musunuz masum musunuz?

Saddam: Diyeceğimi dedim. Suçlu değilim.

Saddam ve yedi yardımcısı idamla yargılanıyor
Duceil katliamı davasının başsanığı Saddam Hüseyin’in yanı sıra olaylar sırasında aktif görev aldıkları bilinen 7 kişi daha dün hakim önüne çıktı.

Barzan İbrahim: Dönemin Irak istihbarat Şefi.

Taha Yasin Ramazan: Saddam’dan sonra davada en çok göze batan isim. 1991’den sonra Devlet Başkanı Yardımcılığını yürüten Ramazan da Saddam gibi mahkemeyi tanımadığını söyledi.

Avad Hamid El Bandar: 143 Duceilli’ye idam cezası veren Irak Devrim Mahkemesi Başkanı.

Abdullah Kâzım Ruyeyid: Baas partisinin tutuklamalardan sorumlu olduğu sanılan Duceil’deki yetkilisi.

Ali Dayim Ali, Muhammed Ali, Mizhar Abdullah: Baas partisinin bölgedeki diğer üst düzey yetkilileri.

Notlar
* Güvenlik nedeniyle davayı Ürdün’deki evinden izleyen Saddam’ın kızı Raghad, “Babam aslan gibiydi. Çok cesurdu. Hayatımda izlediğim en güzel görüntülerdi. Saddam kahramandır” dedi.

* Saddam’ı savunan heyetin içinde 1960’lı yıllarda ABD Adalet Bakanlığı görevini yapan Ramsey Clark da yer aldı.

* Uluslararası Hukuk Uzmanları Komisyonu mahkemenin, bağımsız ve tarafsızlığına ilişkin kaygıları bulunduğunu belirtti.

* Mahkemedeki en yaşlı kişi davalılar arasındaki Baas’ın Duceil sorumlusu Muhammed Ali’ydi. 90 yaşındaki Ali ayakta durmakta zorlandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkel 'e TÜRKIYE darbesi Avusturya'da Osmanlı'yı hatırlıyormusunuz diye sormak BÜYÜK SKANDAL ..NATO TÜRKİYE'YE SAVAŞ AÇTI ! Türkiye Ne Kadar Güçlü ? Türkiyenin Askeri Gücü