Ana Sayfa
15 Aralık 2017 ( 300 izlenme )
Reklamlar

Sarraf'ın ifadesini çürütecek sürpriz tanık!..

Sarraf'ın ifadesini çürütecek sürpriz tanık!..


.
ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesine ilişkin New York’ta devam eden duruşmanın 13’üncü gününde tek sanık olan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla için Türk Hava Yolları’ndan bir uzman tanıklık yapacak. Atilla’nın avukatları bu sayede İran asıllı işadamı Rıza Sarraf’ın Hakan Atilla aleyhindeki iddialarının örtüşmediğini savunacak.
Dün avukatları Hakan Atilla'nın tanık kürsüsünde ifade vereceğini açıklamıştı. Ancak savcılığın Atilla'nın FBI tarafından tutuklanmasından sonra kaydedilen yaklaşık 1 dakikalık videosunu delil olarak göstermek istemesi üzerine savcılık sunumunu tamamlayamadığı için avukatlar savunmaya başlayamadı.


Avukatları Atilla'nın sorgulanma videosunda görülen FBI ajanı Jennifer McReynolds'un tanık olarak kürsüye çıkarılmasını talep etti, ancak ABDAdalet Bakanlığı izin vermedi. Bunun üzerine avukatlar dün Hakim Richard Berman'a sınırlı derecede ifadesi alınması için dilekçe verdi. Ancak Berman, akşam saatlerinde bu başvuruyu reddetti.


HATALI DURUŞMA KARARI BUGÜN
Atilla'nın avukatları, savcılığın tanığı 17 Aralık soruşturmasının operasyon amiri eski yardımcı komiser Hüseyin Korkmaz'ın tanıklığa aykırı aşırı beyanları, yorumları, soruşturma sırasında sadece mali şubedeki ofisinde olması, olay yerlerinde tanıklık yapmamış olması ve başsavcılığa verdiği delilleri Türkiye'den çaldığını kabul etmesi üzerine, avukatlar bunların kabul edilemeyeceğini ileri sürerek hatalı yargılamadan davanın düşmesini istemişlerdi.

Hakim Berman'ın bu konudaki kararını bugünkü oturumun açılışında vermesi bekleniyor.

KİM YALAN SÖYLÜYOR?
Hakan Atilla'nın avukatları, müvekkillerinin aleyhine savcılığın sunduğ en önemli delil olan 297 no'lu tape ve ses kaydına ilişkin Reza Sarraf'ın mahkemede verdiği ifadeyi Türk Hava Yolları'ndan bir bilirkişi ile bugün çürütmeyi hedefliyor.


'HAKAN BEYE EMİR VERDİ' İDDİASI
Sarraf, itirafçı olarak oturduğu tanık kürsüsünde, yardımcısı Abdullah Happani ile 10 Nisan 2013 tarihli "Atilla taş koydu" diye bilinen 279 no'lu tape ve ses kaydına açıklık getirirken şu ifadeleri kullanmıştı;

"Bankadan (Halkbank) çıktıktan sonra görüşmenin özetini anlatıyorum. Süleyman Aslan'ın benim yanımdan Atilla'yı aradığını söylüyorum. "Yapacaksınız bu işi" dedi diyorum. Hakan Atilla'nın taş koyduğunu engellediğini söylüyorum.
Yani o gün içersinde Atilla bey işlemin olmaması için taş koyuyordu. Bu yüzden Süleyman Aslan'la konuştum ve Atilla'nın bu işten hiç haberi olmadığını söyledim. Kendisi benim yanımdan Atilla'ya telefon açtı, Hakan Bey'e işlemin yapılması konusunda bilgi verdi. Hakan Bey de istenileni yerine getirdi."

DELİL YETERSİZLİĞİ
Hürriyet'in haberine göre THY'den gelecek bilirkişinin uçuş raporlarında Atilla'nın bu görüşmeye katılamayacağını belirtmesi durumunda ya Sarraf yalan beyanda bulunduğu için başsavcılıkla yaptığı anlaşma değerini kaybedecek ya da Süleyman Aslan'ın Sarraf'a yalan söylediği yönünde Sarraf'ın avukatları bir argüman başlatacaklar. Hakan Atilla'nın avukatları, bu durumda delil yetersizliğinden derhal davanın düşmesini talep edebilecek.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DOLARI 4.5 LİRA YAPIP .... ŞEYTAN'IN ŞİFRELERİ,TERÖRİST GÜLEN,FOTOĞRAF KARELERİ İLE YİNE DARBE MESAJI VERDİ...İZLE PAYLAŞ.. YİĞİT BULUT 200 YILLIK KORKUNÇ GERÇEĞİ CANLI YAYINDA BÖYLE AÇIKLADI AMERİKA'NIN NEDEN AYAĞA KALKTIĞI BELLİ OLDU