Ana Sayfa
11 Kasım 2017 ( 1142 izlenme )
Reklamlar

Savaş kapıya dayandı, 25 bin militana emir verildi

Savaş kapıya dayandı, 25 bin militana emir verildiBaşbakan Hariri’nin istifaya zorlandığı ve İsrail’in saldırı hazırlığı yaptığı Lübnan’da gerilim iyice tırmanıyor.Tahran destekli Hizbullah'ın muhtemel savaş için Suriye ve Irak'taki yaklaşık 25 bin militanı Lübnan'a çağırdığı belirtiliyor. Bu sayı içinde diğer Şii milisler de var.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin 3 Kasım'da ''Bana suikast düzenleyecekler'' deyip Riyad’a gitmesi ve ülkesine bir daha dönmemesinin ardından bölgede tansiyon her geçen saat yükseliyor. 

İstifasını Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da televizyonda açıklayan Hariri’nin akıbeti tam olarak netleşmedi. Söz konusu istifayı 'kabul edilemez' bulan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri’yi ülkesine dönmeye davet etti. Hariri’nin 'kendi isteğiyle ya da zorla' Riyad'da tutulmasıyla birlikte Ortadoğu’yu sarsan olaylar ardı ardına geldi: İç savaşın sürdüğü Yemen’den Riyad’a füze fırlatıldı. Sonrasında Suud Hanedanı’ndan 11 prens ve birçok bakan ‘yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltına alındı. Bir prensi taşıyan helikopter de Yemen yakınlarında düştü. 

BAŞBAKAN’I ALIKOYDULAR

İran ve Suudi Arabistan’ı bir kez daha karşı karşıya getiren olaylar zinciri, Hariri’nin Riyad’da rehin tutulduğu iddiasıyla iyice hareketlendi. Taraflar birbirlerini savaşla tehdit ederken Hariri’den hâlâ net bir bilgi gelmedi. Önceki gün vatandaşlarını Lübnan’ı terk etmeye çağıran Suudi Arabistan’ın ardından Kuveyt ve Bahreyn de aynı çağrıyı yaptı. Beyrut’ta kontrolü elinde bulunduran İran destekli Şii Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, dün yaptığı açıklamada, ''Başbakan Hariri’yi Suudi Arabistan alıkoyuyor ve ülkesine dönmesine izin vermiyor. Riyad yönetiminin Hizbullah’la bir probleminin olduğunu biliyoruz ve bundan kaçmıyoruz. Ancak bundan dolayı Lübnan’ı cezalandırmamak gerekir. Lübnan hükümeti meşru bir hükümettir ve hâlâ görevinin başındadır'' dedi. 

SUUD UÇAKLARI İÇİN HAVA KORİDORU

Suudi Arabistan’ın İsrail'le irtibata geçerek Lübnan'a saldırmasını istediğini iddia eden Nasrallah, ''Siyaseten farklı olsak da Hariri’nin alıkoyulması tüm Lübnanlılara hakarettir. Suudi Arabistan, Lübnan'a ve Hizbullah'a savaş açmıştır'' diye konuştu. Nasrallah’ın bunları söylediği saatlerde İsrail savaş uçakları, Lübnan sınırında devriye geziyor ve sık sık sınır ihlalleri yapıyordu. Lübnan’a yönelik geniş kapsamlı harekâta hazırlanan İsrail’e Suudi savaş uçaklarının da destek vereceği, bunun için Ürdün’den Suriye güneyine, oradan da Lübnan’a giden hava koridorunu kullanacağı iddia edildi
25 BİN MİLİTAN GİDİYOR

Gerilimin iyice arttığı bölgede Hizbullah ise Irak ve Suriye’de savaşan militanlarını hızla Lübnan’a sevk ediyor. Humus-Kusayr ve Şam-Arsal sınır hattından Beyrut’a geçişler başladı. Yeni Şafak’in ulaştığı bilgiler 25 binden fazla Hizbullah ve bileşeni Şii militanın Suriye sınır hattından geçeceği yönünde. Öte yandan Suriye’nin başkenti Şam da hareketlendi. 9 Kasım gecesi Beyrut’tan Şam’a getirilen yaklaşık 60 aile, muhalif Suriyelilerin boşalttığı mahallelere yerleştirildi. Şam’a getirilenlerin Şiiler arasında bazı üst düzey Hizbullah yöneticilerinin aileleri olduğu bildiriliyor.

SINIRA ALARM VERİLDİ

Şam’ın Lübnan sınırına yakın noktalardaki askeri tesislerde de teyakkuza geçildi. Mezze Askeri Havalimanı’na çok sayıda İranlı subay ve Devrim Muhafızının taşındığı bildiriliyor. Beşşar Esed’in kardeşi Mahir Esed komutasındaki sınır birliği ‘4. Tümen’de de kırmızı alarm verildi. Lübnan sınırındaki tümenin dışında Liva el-Bedir, Hareket-i Nüceba, Asaeb Ehlül Hak, Ebu’l Fadl Abbas ve Liva Zülfikar bünyesinde bulunan Şii milisler de İsrail’in muhtemel saldırısı durumunda sınırdan Lübnan’a geçiş hazırlığı yapıyor.

SAAD HARİRİ KİMDİR

Saad Hariri 18 Nisan 1970 tarihinde Riyad'da dünyaya geldi. 2005 senesinde suikast sonucu hayatını kaybeden Lübnan'ın eski Başbakanı Sünni siyasetçi Refik Hariri'nin oğludur.

Babasının ölümünden sonra Müstakbel Hareketi'nin başına geçen Saad Hariri, 2009-2011 yılları arasında da başbakan olarak görev yaptı.

Hariri, siyasi kariyerinin yanı sıra babasından kalan inşaat, telekomünikasyon ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketleriyle Lübnan'ın önde gelen iş adamları arasında yer alıyor.

18 Aralık 2016 tarihinden bu yana Lübnan'da ikinci kez başbakanlık yapan Hariri, 4 Kasım 2017 tarihinde görevinden istifa etti. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

OZAN ARİF SKANDAL ŞİİRİNİ TV DE BÖYLE OKUDU VE BAKIN SONRA NASIL KIVIRDI ! Kılıçdaroğlu onlarca PKK'lıyı devlette işe almış!. İşte düşen helikopterin şehit pilotunun son sözü İRAN ÖZEL KUVVETLERİNİN REZİL RÜSVA OLDUĞU ANLAR =))))