Ana Sayfa
21 Ocak 2018 ( 161 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA ....ANADOLU AJANSI TÜM DÜNYAYA BU HABERİ GEÇTİ

Zeytin Dalı Harekatı'nda ÖSO karadan kapsamlı operasyonlara başladı
AA |  21 Ocak 2018 Pazar - 
Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), örgüte yönelik geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Zeytin Dalı Harekatı'nda ÖSO karadan kapsamlı operasyonlara  başladı
Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Zeytin Dalı Harekatı  kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) destek veren ÖSO birlikleri, Afrin  topraklarına girerek içerde ilerlemeye başladı.
 
TSK, dün saat 17.00'de başlayan harekatta Afrin'deki 7 bölgede  belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'inin vurulduğunu duyurmuştu.

Zeytin Dalı Harekatı başladı! Türkiye, Afrin'e girdi

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye'nin  uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler  sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak  bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada,  yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi  için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.
 
Afrin, Esad rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya  devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.  Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü  Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos  Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin  kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü,  Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.  Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün  işgali altında bulunuyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan Rusya’ya Gidince Putin’den PYD ve ABD’yi Bitirecek Tarihi Sözler İzmir'li 62 yaşında ki teyzenin sözleri CHP ' li leri çıldırtacak !. Kritik açıklama! Türkler de katılacak... Unutma Unutturma. 15 temmuz Şehidimizin 1. Gün önceki videosu. Ve şahadetinden sonraki fotoğrafı. Mekânı cenneti âla olsun...