Ana Sayfa
19 Şubat 2018 ( 2605 izlenme )
Reklamlar

Son dakika... Esad yanlısı güçler birkaç saate Afrin'e..

Son dakika... Esad yanlısı güçler birkaç saate Afrin'e...

Suriye Devlet Televizyonu rejim yanlısı güçlerin bir kaç saate kadar Afrin'e gireceğini duyurdu. Terör örgütü PYD/PKK, Zeytin Dalı Harekatı ile 70'ten fazla noktanın kontrolünü kaybedince köşeye sıkışmış halde Esad rejiminin Afrin'e girmesi için görüşmelere hız vermişti.


Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türkiye'ye karşı iş birliği yapan PYD/PKK ve Esad rejimi arasında müzakerelerin sürdüğü bilgisinin ardından sıcak bir gelişme yaşandı. Rejim askerlerinin, cephe hatlarına sembolik olarak konuşlanacağı iddiasından sonra Suriye Devlet Televizyonu'ndan bir açıklama yapıldı. Buna göre Esad yanlısı güçlerin bir kaç saate kadar Afrin'e gireceğini duyuruldu.

Terör örgütü PYD/PKK, Zeytin Dalı Harekatı ile  sıkıştırılması üzerine, Beşar Esad rejimi ile Afrin'de iş birliği görüşmelerine  hız verdi. 

 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO)  Afrin'de kuzey, batı, kuzeybatı, güneybatı ve doğu yönlerinde 70'ten fazla  noktayı ele geçirmesi üzerine PYD/PKK iyice sıkıştı.
 
 
Bunun üzerine örgüt, kendini korumaya alabilmek için Esad rejimiyle  müzakere trafiğini yoğunlaştırdı.
 
Geçen hafta içinde, İran destekli Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen  Mayadin televizyon kanalı, PYD/PKK'nın Afrin'i Esad rejimine devretmesi için ilk  görüşmeyi yaptıklarını öne sürmüştü.
 
AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Halep'in  kuzeyindeki Şehba kasabasında Rusya'nın aracılığıyla bir araya gelen terör örgütü  PYD/PKK ile Esad rejimi arasındaki toplantıda uzlaşma sağlanamadı.
 
Silah bırakmada anlaşamadılar
 
Esad rejimi, Afrin'deki tüm PYD/PKK üyesi teröristlerin silahlarını  bırakarak teslim olması şartı koşarken, örgütün bunu kabul etmediği, görüşmelerin  süreceği öğrenildi.
 
Rejim, konuya ilişkin sessizliğini korurken, PYD/PKK'nın sözde Afrin  sorumlusu, örgütün yayın organında, Türkiye'ye karşı destek vermek isteyenleri  geri çevirmeyeceklerini belirtti.
 
Sözde sorumlu, kimseyi resmi olarak Afrin'e davet etmediklerini iddia  etti.
 
Ancak Kuzey Irak'ta yayın yapan Kurdistan24 televizyon kanalına  konuşan sözde Cezire kantonu savunma heyeti sorumlusu Rezan Gilo, rejim ile  Afrin'in sınırlarının korunması için müzakere içinde olduklarını kabul etti.
 
Gilo, rejimin silahları teslim almak istediği için anlaşmanın  sağlanamadığını da söyledi.
 
Menbiç modeli gündemde
 
Esad rejimi, Fırat Kalkanı Harekatı sırasında da Bab ilçesinin  batısında TSK ve ÖSO ile PYD/PKK arasında yaşanan çatışmalarda terör örgütüne  yardımcı olmuştu.
 
Türkiye'nin Menbiç'e yönelik operasyon ihtimaline karşı, Esad rejimi,  Menbiç'in batısında Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine sınır hatta asker  konuşlandırmıştı.
 
AA muhabirine bilgi veren güvenilir yerel kaynaklar, Afrin'de terör  örgütünün silah bırakmak istemediği gibi, yönetimi de rejime devretmek  istemediğini, bunun üzerine Menbiç modelinin müzakere edilmeye başlandığını ifade  etti.
 
PYD/PKK ve Esad rejiminin uzlaştığı iddia edilen Menbiç modeline göre,  rejim, Afrin'e temsili sayıda askeri unsur sevk edecek.
 
Rejim askerleri, Zeytin Dalı Harekatı'yla cephe durumundaki bölgelere  yerleşecek.
 
Esad ile PYD/PKK ilişkisi
 
PYD/PKK'nın Suriye'deki varlığı 1979'da terörist elebaşı Abdullah  Öcalan'ın Suriye'ye kaçmasıyla başladı. Bu tarihten sonra teröristlerin  katılımıyla örgütün yapısı ve eylemlerinin belirlendiği birçok kongreyi,  Suriye'deki kamplarda gerçekleştiren Öcalan, PKK'yı yaklaşık 19 yıl boyunca  Suriye'den yönetti.
 
Terör örgütü PKK, Suriye'deki ilk kongresini 1981 yılında yaptı. 1982  yılında Suriye'nin başkenti Şam'da yapılan ikinci kongrede Hafız Esad rejiminin  desteği ile Türkiye'ye karşı silahlı mücadele kararı aldı.
 
Hafız Esad iktidarı, Türkiye ile başta Hatay ve su sorunu ile gerilen  ilişkilerde kullanmak üzere, PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde örgütlenmesine yardım  sağladı.
 
Suriye'de PYD adını alan PKK güdümündeki terör örgütünün liderliği,  Şam istihbaratına üye Mervan Zeki'ye verildi. PYD/PKK'nın eski sözde başkanı  Salih Müslim de bu partinin siyasi ofisinden sorumluydu. Şam'ın talimatı ile PYD,  Öcalan'ın Suriye'yi terk etmesinden iki ay sonra 12 Ekim 1998'de resmen siyasi  hayata katıldı.
 
Adana Mutabakatı ile Öcalan'ın Suriye'yi terk etmesinin ardından  Şam'da yaşanan yönetim değişikliği ile Esad-PKK ilişkisi de yenilendi. 2011  yılında başlayan Suriye iç savaşının yol açtığı kaos ve otorite boşluğunda Esad  rejiminin desteği, terör örgütü PKK'nın ülkenin kuzeyinde PYD adı altında  örgütlenmesine, silahlı ve idari yapılar teşkil etmesine zemin hazırladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rumlardan gece yarısı kriz çıkaracak adım Almanya da yaşamak mı dediniz !Buyrun izleyin . Cünüp uyumak bakın nelere sebep oluyor? Afrin'de sıkışan teröristlere 'destek' geldi!