Ana Sayfa
03 Aralık 2017 ( 1710 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA FLAŞ GELİŞME

Ürdün'den İsrail'e "Mescidi Aksa" notası

Ürdün'ün, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri nedeniyle İsrail'e nota gönderdiği bildirildi.


Ürdün resmi haber ajansı PETRA'nın haberine göre, Hükümet Sözcüsü  Muhammed el-Mumeni, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik  devam eden ihlallerini kınayarak, özellikle Radikal Yahudi yerleşimcilerin her  gün İsrail polisinin koruması altında, Aksa'nın avlusuna provoke edecek şekilde  girmesine dikkati çekti.Böylesi sorumsuz ve  provokatör tavırların kabul edilemeyeceğini  kaydeden Mumeni, İsrail'in, bu tür uygulamalarla, Doğu Kudüs'te işgalci bir güç  olarak uluslararası hukuk ve insan hakları yükümlülüklerini ihlal ettiğini  belirtti.
 
Mumeni, İsrail'in bu davranışlarının, Müslümanların hassasiyetlerini  zedelediğine ve dinlere ait tüm ibadet yerlerine saygı duyulmasının zorunlu  olduğunu vurgulayan uluslararası norm ve anlaşmaların ihlali olarak addedildiğine  işaret ederek, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleriyle ilgili olarak İsrail  Dışişleri Bakanlığına nota gönderdiklerini aktardı.
 
Hükümet Sözcüsü Mumeni, aşırılık yanlısı yerleşimcilerin Kubbet'üs  Sahra'nın avlusuna çıkmalarına izin verilmesinin, İsrail'in, Aksa'nın yasal ve  tarihi konumunu değiştirme çerçevesindeki kabul edilemez ve devam eden çabaları  bağlamında ele alınabileceğini kaydetti.
 
Bu tür provokatif eylemlerden ivedilikle vazgeçilmesi gerektiğini  vurgulayan Mumeni, bölgenin tarihi konumunun korunması, iki ülke arasında  imzalanan barış anlaşmasında kabul edildiği üzere Doğu Kudüs'teki kutsal alanlara  yönelik Ürdün'ün rolüne saygı duyulması gerektiğini ifade etti.
 
Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı Kudüs'teki İslami Vakıflar İdaresi  sabah saatlerinde İsrail polisinin, bir grup Yahudi yerleşimcinin Aksa'nın  avlusuna girmesi ve  Kubbet'üs Sahra'nın avlusuna kadar çıkmasına izin verdiğini  duyurmuştu. İsrail polisinin, yerleşimcilerin Kubbet'üs Sahra'nın avlusuna  çıkmalarını engellemeye çalışan Vakıflar İdaresi'ne bağlı Aksa Muhafızlarının  emirlerine uymadıkları belirtilmişti.
 
İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis  korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine yaş  sınırlaması getiriyor. Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha  önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i  Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor.


GAZETE VATAN 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Deniz Akkaya'dan Tayyip Erdoğan Yorumu .Çapulcular Kuduracak CHP'de iç savaş başladı EYALET SİSTEMİ TARTIŞMALARINA KAPAK GİBİ CEVAPLAR ..OYUNLARI BOZMAK İCİN BUNU PAYLAŞIP YAYALIM LÜTFEN . Yılanla Kartalın Ölümcül Dövüşü Bakın Kim Galip Çıktı .