Ana Sayfa
30 Kasım 2017 ( 1304 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA .FLAŞ HABER ..AİHM'DEN CHP 'NİN REFERANDUM İPTALİ BAŞVURUSU İÇİN KARAR VERİLDİ ..

AİHM'den referandum kararıAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), CHP’nin 16 Nisan’da yapılan anayasa referandumunun iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.
AİHM'den yapılan yazılı açıklamada, CHP'nin halk oylamasının iptali  yönündeki başvurusunun değerlendirildiği belirtildi.
 
Açıklamaya göre AİHM, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk  Oylaması olarak da bilinen oylamanın iptaline yönelik başvuruyu, referandum  konusunun Avrupaİnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) çerçevesine girmediği  gerekçesiyle reddetti.Gerekçeli kararda CHP’nin halk oylamasından hemen sonra Yüksek Seçim  Kurulu’na (YSK) oylama sırasında usulsüzlükler olduğu (mühürlü oy) gerekçesiyle  başvurduğu, YSK’nin bu başvuruyu reddettiği hatırlatıldı.
 
Kararda, başvuruya dair konunun, İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin  Korunmasına İlişkin Sözleşme’ye ek 1. protokolde düzenlenen serbest seçim hakkı  ile ilgili maddenin çerçevesine girmediği belirtildi. Seçim tanımlamasının halk  oylaması tanımlamasından farklı olarak görüldüğü belirtilen kararda, mahkemenin  bu iki konuyu birbirinden ayrı değerlendirdiği kaydedildi.
 
AİHM çevreleri, başvurunun reddedilmesinin sürpriz olmadığını, AİHM’in  1975 yılından itibaren, üye ülkelerde yapılan halk oylamalarının görev alanının  dışında olduğuna dair verdiği kararların bulunduğunu belirtiyor.
 
AİHM’in verdiği ret kararının bir başka özelliği ise, CHP’nin  başvurusunu esasa girmeden, içtihat kullanarak vermesi. Bu karar aynı zamanda,  Anayasa Halk Oylaması ile ilgili AİHM’ye şimdiye kadar yapılan 30’a yakın  başvurunun da düşmesi anlamına geliyor


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çiller'den 28 Şubat itirafı: O belgeleri Meral Akşener getirdi Bu videoyu izlemeye hiçbir CHP' li cesaret edemez !.. SON DAKİKA ...AMERİKA'DAN FLAŞ AÇIKLAMA Türkiye'den Amerika'ya bir gol daha .Amerika kuduracak bu habere