Ana Sayfa
28 Aralık 2017 ( 386 izlenme )
Reklamlar

Son dakika... Haberler geldi! ABD ile kriz...

Son dakika... Haberler geldi! ABD ile kriz...

ABD ile vize krizi çözüldü. Büyükelçilik randevu kısıtlamasını kaldırdı.ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'yle yaşanan vize kriziyle ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Büyükelçilik randevu kısıtlamasını kaldırdı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun Türkiye'de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır" denildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'deki vize hizmetlerinin yeniden başladığını duyurdu. Açıklamada, "Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlarına yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, büyükelçiliğik ve konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır.

Ayrıca Türk hükümeti de ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir. Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun Türkiye'de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır. Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir. Aynı şekilde OHAL altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmelerini sürdürecektir" denildi.
Türkiye de Amerikalılara vize kısıtlamasını kaldırıyor.
 
Türkiye de Amerikalılara vize kısıtlamasını kaldırıyor.
 
8 Ekim'den bu yana... 
 
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanmasının ardından; ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını 8 Ekim’de açıklamıştı.  6 Kasım’da ABD Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başladığını duyurmuştu.  Son olarak ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu 19 Aralık'ta açıklamıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Orta Doğu senaryosunda üçüncü aşamaya girdik Japonların hastalıkları iyileştiren sırrı bu! ASELSAN denizdeki gücünü dünyaya gösterdi İsmail Küçükkaya, İlk Kez Fatih Portakal'ı Eleştirdi: Görüşlerine Katılmıyorum