Ana Sayfa
24 Ocak 2018 ( 227 izlenme )
Reklamlar

TOKAT GİBİ AFRİN CEVABI

İbrahim Kalın'dan ABD'ye flaş Afrin mesajı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International kanalında Christiane Amanpour ile Zeytin Dalı harekatını ve Suriye’deki durumu değerlendirdi.

 
İbrahim Kalın'dan ABD'ye flaş mesaj

CNN International kanalında Christiane Amanpour 'un sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amanpour'un "Ortada son derece tehlikeli bir durum varmış gibi görünüyor. Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattınız ve bu harekat doğrudan doğruya ABD tarafından desteklenen güçleri ve bölgedeki Amerikan varlığını hedef alıyor. Bu nasıl olabiliyor?" sorusuna şöyle cevap verdi;"Biz PYD-YPG’nin DAEŞ ile mücadele adı altında Amerikalılar tarafından desteklenmesi konusunu aylardır, hatta yıllardır gündeme getiriyoruz. Ancak ne Amerikan tarafından ne de bölge ülkelerinden olumlu bir sonuç veya ikna edici bir yanıt alamadık. Bu adımı atmamız, sınırlarımız boyunca ulusal güvenliğimizi güvence altına alabilmekti. Son bir yıllık dönemde PYD-YPG kontrolünde bulunan Afrin bölgesinden yaklaşık 700 saldırı gerçekleştirildi. Sınırın her iki tarafında operasyonlar düzenlendi. Biz bu konuyu defalarca gündeme getirdik. Ancak günün sonunda sınırımızı korumak için adım atmamız gerekiyordu. Üstelik bildiğiniz gibi PYD ve YPG, PKK’nın Suriye kollarını oluşturuyor. PKK hem Avrupa’da hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde terör örgütü olarak kabul ediliyor. Biz böyle bir terör örgütünün sınırlarımızın yanı başında özerklik elde etmesine veya devletimsi bir yapı kurmasına tahammül edemeyiz."

'ÖNCELİKLE AMERİKALILAR AFRİN BÖLGESİNDE BULUNMUYOR'

A: Burada telaffuz ettiğiniz bu açılımlar, bazıları Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen Kürt grupları ifade ediyor. Peki bu süreçte iki NATO müttefiki karşı karşıya gelebilir mi? Önemli bir NATO müttefikiniz olan ABD ile sıcak çatışma içerisine girmemek için herhangi bir önlem alıyor musunuz? Alıyorsanız, bunlar nedir?

K: Öncelikle Amerikalılar Afrin bölgesinde bulunmuyor. Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan Mümbiç bölgesinde bulunuyorlar. Burada Suriye’nin Batı tarafından bahsediyorum. Ayrıca operasyonla ilgili müttefiklerimize bilgi verdik. Birleşmiş Milletler’i ve Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerini bilgilendirdik. Cumhurbaşkanımız bu akşam Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü. Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir görüşme yaptı. Başkan Trump ile yarın bir görüşme yapacak. Bu diplomatik temasları, herkesin ne yaptığımızı anlaması amacıyla gerçekleştiriyoruz. Yani bu süreci şeffaf şekilde yürütüyoruz. Çünkü burada ulusal güvenliğimiz söz konusu. Christiane, şu noktanın da altını çizmek istiyorum: Bu Afrin Kürtlerine veya Suriye Kürtlerine yönelik bir harekat değil. Bu harekat, Kürtleri temsil ettiğini iddia eden bir terör ağına yönelik gerçekleştiriliyor. Tabii ki bu iddianın gerçeklerle hiçbir ilgisi yok. 

ABD'NİN ATMASI GEREK TEK ADIM SİLAHLARI TOPLAMAK

A: Bu önemli bir nokta. Elbette Amerikalılar sizin bu farklı Kürt gruplarıyla ilgili hassasiyetlerinizin farkında.  Bu kişilerin silahlarını Türkiye’ye çevirmemesini sağlamak için ABD’nin yapabileceği bir şey var mı?

K: ABD’nin atabileceği ve atması gereken bir somut adım var. O da son iki yılda PYD-YPG’ye verdikleri tüm silahları toplamaktır. Zira bu askeri desteğin verilmesi, Daeş ile mücadele çerçevesinde makul gösteriliyordu. Bize defalarca “Daeş tehdidi ortadan kalktıktan sonra PYD-YPG’ye askeri destek verilmeyecek” dediler. Şimdi Daeş ortadan kaldırıldı; ancak maalesef askeri yardım, silahlar ve mühimmat bu gruplara gitmeye devam ediyor. Burada sorulması gereken soru şudur: Neden onları hâlâ destekliyorsunuz? Daeş tehdidi artık yok. Bu silahları bize karşı veya Araplar, Türkmenler ve diğer Suriyelilere karşı kullanmayacaklarını nasıl biliyorsunuz?

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RUHANİ VE HAMANE'YE BAŞ KALDIRDI BU KİŞİLER BAKIN NEDEN HAYIR DİYORMUŞ ŞOK OLACAKSINIZ!! PAYLAŞ BU REZALETİ ! ÇILGIN RAKAM ORTAYA ÇIKTI . Vaazın Ortasında Erdoğan Gelince Bakın Ne Oluyor...