Ana Sayfa
10 Aralık 2017 ( 1419 izlenme )
Reklamlar

TÜM DENGELERI DEGISTIRIR

İran'dan şaşırtan mesaj! Ruhani iki şart sundu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İsrail’le ilişkisini kesmesi ve Yemen’e yönelik bombardımanları durdurması durumunda Suudi Arabistan’la ilişkilerinin düzelebileceğini söyledi.


Bugün yayımlanan videoda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgede rekabet içinde oldukları Suudi Arabistan’ı İsrail ile ‘yanlış arkadaşlık’ kurmakla ve Yemen’i ‘insanlık dışı bombardıman’a tutmakla suçladı. Bunlardan vazgeçmesi durumunda Riyad'la ilişkilerinin düzelebileceğini belirtti.


2016 başında Suudi Arabistan’ın Şii din adamı El Nimr’i idam etmesi üzerine İran’da halk sokağa dökülmüş ve Suudi Arabistan'ın Tahran'daki elçilik binasına zarar vermişti. Bunun üzerine Riyad, diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürürken, Tahran eylemlerle ilgili şüphelileri yakalayıp gözaltına almıştı.

Geçen ay Husilerin Riyad’a fırlattığı balistik füze de Suudi Arabistan’ın İran’ı yüksek sesle suçlamasına neden olmuştu.

Suudi Arabistan İsrail’i tanımasa da, iki ülke de Ortadoğu’da İran’ın güçlenmesini kendi menfaatleri için istemiyor.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korkutan rapor! 7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak Erbakan'ın hayalci diyen Ecevit'e tarihi cevabı Türkiye'de bir ilk...Belediyeler ile ilgili çok önemli değişiklik! Kuzey Kore'den tarihi hamle!