Ana Sayfa
16 Şubat 2018 ( 901 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'de bir ilk...Belediyeler ile ilgili çok önemli değişiklik!

Türkiye'de bir ilk...Belediyeler ile ilgili çok önemli değişiklik!
AK Parti ve MHP arasında kurulan Milli Mutabakat Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum için çıkartılacak düzenlemeler ve 2019 seçiminde yapılacak ittifakla ilgili yasal altyapı hazırlıklarında sona gelindi.
Türkiye'de bir ilk...Belediyeler ile ilgili çok önemli değişiklik!
Yerel yönetimlerin de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum açısından benzer biçimde düzenleneceği öğrenildi.

BELEDİYELERE DE 'BAŞKANLIK' MODELİ

Uyum düzenlemeleri konusunda görüş ayrılıkları yok denecek kadar az. Muhtarlık seçimi için de 18 yaş sınırının uygulanmasından, “ana muhalefet” partisi ifadesinin yasalardan ayıklanarak bunun yerine “1. parti, 2. parti, 3. parti” ifadesinin kullanılmasına kadar birçok düzenlemede uzlaşma sağlanmış durumda. Liderlere sunulacak pakette yer alması düşünülen önemli bir düzenleme daha var.

Yerel yönetimlerin de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum açısından benzer biçimde düzenlenmesi. Mevcut sistemde belediye başkanları, belediye meclisinin de başkanı. Düşünülen sistemde ise belediye başkanının belediye meclisinde yer almaması, belediye meclisinin ayrı bir başkanının olması düşünülüyor. Güçlerin ayrıştırılarak, dengeli bir sistemin oluşturulması temel düşünce.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Erdoğan Gülen'i çok rahat teslim alır' dediği anda bakın fox tv spikeri ne yaptı Son dakika... Rusya ile ipler geriliyor ! REİS 'ten Avrupa'lılara ; Size soracak değilim! İste bunun için seviyoruz seni REİS Erdoğan ve Putin Salona Girince Tüm Dünya Ayağa Kalktı...