Ana Sayfa
17 Şubat 2018 ( 246 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'den bir ilk daha! 'Dünyada bunu yapabilen başka bir cihaz yok'

Türkiye'den bir ilk daha! 'Dünyada bunu yapabilen başka bir cihaz yok'
Hacettepe Teknokent'te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS SPEKTRAL firması, mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen 'hiper spektral kamera' üretti.

Türkiye'den bir ilk daha! 'Dünyada bunu yapabilen başka bir cihaz yok'
Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık yaptığı açıklamada, Türkiye'de hiperspektral kamera alanında üretim yapan tek firma olduklarını söyledi.

Hiperspektral kamera için çalışmalara Temmuz 2015'te TÜBİTAK projesi olarak başladıklarını anlatan Kırık, zırhlı araçlar için "Kemgöz" adını verdikleri kamerayı geliştirdiklerini belirtti.

Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını ifade ederek, "Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayın tespitini gerçekleştirmek. Biz bunun hem optik hem elektronik hem de mekanik tasarımlarını yaptık." dedi.

Dünyada doğrudan mayın tespiti yapabilen bir cihaz bulunmadığına işaret eden Kırık, kameranın birkaç sensörden elde edilen verilerin doğruluk payını artırdığına dikkati çekti.

İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, geliştirdikleri kameranın 135 rengi görebildiğini vurgulayan Kırık, şöyle devam etti: "Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak tanıyabiliyor, toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları tespit edebiliyor. Bu tür tespitler uzak mesafeden normal kamerayla yapılamıyor ancak geliştirdiğimiz kamera sayesinde patlayıcı kabloları belirlenebiliyor."

Medikal sektörü ve tarımda da kullanılabiliyor

Kırık, cihazın gündüz şartlarında çalıştığını ifade ederek, ürünün kazılmış topraktaki nem farklılıklarını, örüntü değişimini, mayın nedeniyle yüzeye çıkan kimyasal bileşenleri fark edebildiğini, ayrıca kamuflaj tespiti yapabildiğini söyledi.

Hiperspektral kameraların savunma sanayisi dışında pek çok kullanım alanı olduğunu anlatan Kırık, tarımda ürün sınıflandırılması ve rekolte tespiti, maden sahalarının belirlenmesi, beyin ameliyatlarında tümörlü bölgenin teşhisinin bunlardan sadece birkaçı olduğunu dile getirdi.

Kırık, ABD'nin 2014 yılından itibaren bu kameraların ihracına yönelik ilave kısıtlamalar getirdiğini belirterek, cihazın yerli imkanlarla üretilmesinin önemine dikkati çekti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HERKESİN BEKLEDIGI O MÜJDE IKI GÜN ICINDE AÇIKLANACAK Beyaz Lahana Severler Buraya Lahana Limon Maydanoz Göbek Eritme Kürü Beyaz Lahana Severler Buraya DÜNYANIN GÖZÜ BU PROJEDE Umutların tükendiği anda, Allah'ın yardımı muhakkak gelir yeter ki sen kardeşine sahip çık; kör, sağır, dilsiz olma.