Ana Sayfa
02 Aralık 2017 ( 2745 izlenme )
Reklamlar

Üç göz' ilk kez aynı anda açıldı! PKK şokta

Üç göz' ilk kez aynı anda açıldı! PKK şokta

Ankara-Bağdat-Tahran hattında ilk istihbarat paylaşımı PKK'ya yönelik Asos operasyonunda gerçekleşti.

IKBY’nin bağımsızlık referandumu kararının ardından birlikte hareket eden Türkiye, İran ve Irak’ın Asos harekâtında PKK’ya karşı ilk kez işbirliği yaptığı öğrenildi. Üç ayaklı istihbarat paylaşımı sayesinde örgüte ağır zaiyat verildi.

PKK’ya yurt içinde etkili operasyonlar düzenleyen Türkiye, örgütün Irak’taki varlığını da ortadan kaldırmaya yönelik hamleler yapıyor. Sınır ötesi operasyonlarda Türkiye’nin Irak ve İran’la üçlü istihbarat paylaşımlarının öne çıktığı belirtiliyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararı sonrası ortak hareket eden üç başkent, PKK terörünün sona erdirilmesi için de ilk kez işbirliğine gitti.

80'DEN FAZLA TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

İstihbarat işbirliğiyle Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yapılan operasyonlardan önemli sonuçlar alındı. Son olarak Asos Dağı’na yapılan operasyonda bu istihbarat işbirliğinin önemli etkisi olduğu ifade edildi. Operasyonlarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş uçakları, Asos bölgesinde terör örgütüne ait 41 hedefi tahrip etti, 80’den fazla terörist öldürüldü. KARAR’a konuşan Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, operasyonun kabiliyet gösterisi olduğunu vurguladı. Ağar, bu operasyonda sadece F16’ların değil, takip uçakları, İHA ve SİHA’ların kullanıldığını belirterek “Sınırın 180 kilometre ilerisinde bunu yaparken aşağıdaki hedeflerin vurulması için koordinata ve analize ihtiyaç var. Bu nereden geldi? Irak ve İran’la Türkiye arasında bir istihbarat işbirliği var. Böyle bir fotoğraf var. Bunun ürettitği bir etki var” dedi.

OPERASYON PKK'YA BİR MESAJ

Bu operasyonların PKK’nın özellikle tartışmalı bölgelerdeki etkisine yönelik kuvvetli bir mesaj olduğunun altını çizen Ağar “PKK’nın orada tutmaya çalıştığı tabanla ilgili çok ciddi mesaj var. Türkiye terörle mücadele ederken aynı zamanda Irak’taki KDP ve KYB’ye dolaylı yoldan destek veriyor. Çünkü Suriye’de PKK’nın güç merkezine dönüşmesi nedeniyle KDP ve KYB taban kaybediyordu. Oysa Irak’taki tartışmalı bölgelerde yapılan operasyonlar PKK’nın toplumsal taban kaybetmesini sağlıyor. Çünkü ordaki toplumsal taban için TSK operasyonları caydırıcı etki oluşturuyor” diye konuştu. 

Üç ayaklı istihbarat paylaşımının bir ilk olduğunu kaydeden Ağar, PKK hedeflerinin yerlerini belirleme ve koordinatlarını işaretleme konusundaki işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da büyümesinin beklendiğini ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD’nin 2018 planı: 2 ülke 7’ye bölünecek Bilim dünyası ölümsüzlüğün sırrını buldu ! Dengeler değişti Bu videoyu izlemeye hiçbir CHP' li cesaret edemez !..