Ana Sayfa
15 Şubat 2018 ( 2368 izlenme )
Reklamlar

VE TÜRK ASKERİ ORAYA ULAŞTI

TSK yeni gözlem noktası için konuşlandı
AA |  15 Şubat 2018 Perşembe 
TSK unsurları, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde yeni bir ateşkes gözlem noktası oluşturmak üzere konuşlandı.

TSK yeni gözlem noktası için konuşlandı
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası için Maarretinuman ilçesine ulaştı. 

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, dün akşam saatlerinde Türkiye-Suriye sınırını geçen askeri konvoy, İdlib-Afrin hattında güneye doğru yol aldı.


Konvoy, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin güneydoğusunda Maarretinuman ilçesine bağlı Es Sırman köyünde konuşlandı.

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 70 kilometre derinlikte yer alıyor.

Konuşlanan noktanın yaklaşık 10 kilometre karşısındaki hatlarda, Beşşar Esed rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar bulunuyor.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve  İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib  gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları  oluşturmaya başlamıştı.

Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak  intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından  Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği  azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında  konuşlanması bekleniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÖYLE BİR İHTİŞAMI VAR Kİ .HELÂL OLSUN BİZİM ÇOCUKLARA DİYECEKSİNİZ Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'e Girişi.Bakın Yerdeki Haça Ne Yapıyor ! İlk milli yüksek hızlı tren için düğmeye basıldı HATIRLATALIM DEDİK !!!! CHP'nin BİTTİĞİ AN - TARİHE GEÇEN SKANDAL İZLE! -